The effect of financial literacy and the role of social capital in the relationship between financial inclusion and sustainable development in Iraq
Irak'ta finansak kapsayıcılık ve sürdürülebilir kalkınma ilişkisinde finansal okuryazarlığın etkisi ve sosyal sermayenin rolü
- Tez No: 980168
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI AFŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Kürdistan Bölgesi'nde, özellikle Erbil, Duhok ve Süleymaniye illerini kapsayacak şekilde, finansal içerme (Fİ), finansal okuryazarlık (FO), sosyal sermaye (SS) ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) arasındaki etkileşimi incelemektedir. Bu üç şehirden 650 katılımcıdan toplanan anket verileri ve Hayes'in PROCESS makrosu ile yapılan analizler, finansal içermenin sürdürülebilir kalkınma üzerinde anlamlı ve doğrudan bir pozitif etkisi (β = 0.44, p < 0.001) olduğunu göstermektedir. Ayrıca, finansal okuryazarlık bu ilişkide kısmi aracı rol oynamaktadır. Sosyal sermaye ise doğrudan Fİ-SKA ilişkisini güçlendiren bir düzenleyici etkiye sahiptir. Sonuçlar, finansal içermenin kalkınma üzerindeki etkisinin, bireylerin finansal okuryazar olduğu ve güçlü sosyal ağlara dahil olduğu durumlarda arttığını ortaya koymaktadır. Çalışma, Irak'ta sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek için finansal erişimi genişleten, finansal eğitimi iyileştiren ve toplumsal sermayeden faydalanan entegre stratejiler geliştirmek isteyen politika yapıcılar için kritik bir kanıt temeli sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the interplay between financial inclusion (FI), financial literacy (FL), social capital (SC), and Sustainable Development Goals (SDGs) in the Kurdistan Region of Iraq, with a specific focus on the provinces of Erbil, Duhok, and Sulaymaniyah. Based on survey data from 650 respondents across these three cities and analyzed using Hayes' PROCESS macro, the findings demonstrate that financial inclusion has a significant direct positive effect on sustainable development (β = 0.44, p < 0.001). Additionally, the findings indicate that financial literacy functions as a partial mediator in the relationship between financial inclusion and sustainable development. Social capital acts as a positive moderator, strengthening the direct FI-SDGs link. The findings underscore that the developmental influence of financial inclusion is enhanced when individuals are financially literate and embedded in strong social networks. The study provides a critical evidence base for policymakers to design integrated strategies that simultaneously