Financial inclusion: Microfinance accessibility and availability in South Africa
Finansal erişim: Güney Afrika'da mikrofinansın kullanılabilirliği ve erişilebilirliği
- Tez No: 680974
- Danışmanlar: DOÇ. BURHAN ULUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Birleşmiş Milletler tarafından 2030 için belirlenen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin (SKH) en az 7'sinde yer alan finansal hizmet özelliklerine erişim. Finansal katılım dünya çapında önemli bir endişe kaynağı olmuştur. Güney Afrika'da mali kapsayıcılığın artırılmasındaki ilerleme, Sub-Suharan ülkelerindeki en başarılı ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, bazı bireyler hala finansal olarak dışlanmıştır, bu nedenle sosyo-demografik / ekonomik faktörler ile finansal içerme arasındaki ilişkiyi gösterme zorunluluğu vardır. Hedefler, Güney Afrika'daki finansal içerme düzeylerini belirlemek, finansal içerme / erişilebilirlik ile sosyodemografik ve ekonomik faktörler arasındaki ilişkiyi gözlemlemektir. Güney Afrika'daki mikrofinansın kapsamını ve doğasını, özellikle Güney Afrika'daki mikrofinans kurumlarının ve Güney Afrika'daki seçilen mikrofinans kurumları başına aktif borçluların eğilimini incelemek. Bu çalışma, Global findex ve Mix-market veri setini kullanan ikincil bir analizdir. Tanımlayıcı istatistikler, tablolar ve uygun grafikler kullanılarak sunulmuştur. Hem ayarlanmış hem de ayarlanmamış bir ikili lojistik modeli sunulacaktır. Çalışma bulguları, regresyon modelleri aracılığıyla (düzeltilmiş / düzeltilmemiş) sosyodemografik / ekonomik faktörlerin Güney Afrika'daki finansal katılım ile ilişkili olduğunu doğrulamaktadır.Katılımcıların% 69'undan fazlasının finansal kurumlarda mali hesabı vardı ve daha az eğitimli olanlar , işsizler ve hanehalkı geliri düşük olan beşte birlik kesimin herhangi bir finans kurumunda hesabı olma olasılığı daha düşüktür. Sonuçlar ayrıca Güney Afrika'daki mikrofinans kurumlarındaki aktif kredi alanların sayısında düşüş eğilimine işaret ediyor. Sonuçlar, hangi bireylerin dışlanma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi, bu nedenle Mikrofinans kurumlarının dışlananları hedeflemesi için bir yol açtı.
Özet (Çeviri)
Access to financial services features in at least 7 of the 17 Sustainable Development Goals (SDGs) set by the United Nations for 2030. Financial inclusion has been a major concern worldwide. Progress in increasing financial inclusion in South Africa is regarded one of the most successful in Sub-Saharan countries. However, some individuals are still financially excluded therefore there is a necessity for demonstrating the association between socio-demographic/economic factors and financial inclusion. The objectives are to determine the levels of financial inclusion in South Africa, to observe association between financial inclusion/accessibility and socio-demographic and economic factors. To examine the scope and nature of microfinance in South Africa, specifically the trend of microfinance institutions in South Africa and active borrowers per selected microfinance institutions in South Africa. This study is a secondary analysis, which utilised Global findex and Mix-market dataset. Descriptive statistics were presented by using tables and appropriate graphs. A binary logistic model both adjusted and unadjusted was presented. The study findings confirms that through the regression models(adjusted\unadjusted) sociodemographic/economic factors are associated with financial inclusion in South Africa, More than 69% of the participants had a financial account at financial institutions, with those who are less educated, unemployed and low household income quintile less likely to have an account at any financial institution. The results indicates a decreasing trend in the number of active borrowers in microfinance institutions in South Africa. The results paves a way for Microfinance institutions to target those individuals who are financially excluded.