Donanım ve yazılımla bilgisayar ve program güvenliği için bir uygulamalı sistemin geliştirilmesi
Providing sofety for computer programs using both hardware and software
  1. Tez No: 85898
  2. Yazar: AHMET TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
DONANIM VE YAZILIMI BİRLİKTE KULLANARAK BİLGİSAYAR PROGRAMLARI İÇİN GÜVENLİĞİN SAĞLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet TURAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1999 ÖZET Bu çalışmada genel olarak bilgisayar güvenliği kavramı üzerinde durulmuştur. Güvenlik ile ilgili unsurlar ele alınmış ve yazılım güvenliği konusu irdelenmiştir. Hem yazılım ve hem de donanım güvenliği unsurlarım içeren bir program koruyucu 'Dongle' tasarlanmış ve çalıştırılmıştır. Bu sayede paralel porttan hem yazıcı çalıştırılmakta ve hemde yazılımların korunması sağlanmaktadır. Tasarlanan 'Dongle' kendi içerisinde içerdiği bir programla şifre üretmekte ve bu şifrenin doğruluğu kontrol edilerek yazılım çalıştırılmaktadır. Bilim Kodu :210 Anahtar Kelime :Bilgisayar güvenliği, Program güvenliği, Dongle' la program koruma Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU
Özet (Çeviri)
II PROVIDING SOFETY FOR COMPUTER PROGRAMS USING BOTH HARDWARE AND SOFTWARE ( M.Sc.Thesis) Ahmet TURAN GAZI UNIVERSITY INSTHJTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY August 1999 ABSTRACT In this study, the term of computer safety has been examined in general. The facts concerning safety and software protection has been explored. A 'dongle' consisting of both hardware and software safety elements has been designed and implemented. By this way using the computers parallel port both the printer is accessible and the program safety is provided. The designed dongle contains a self checking program that produce a password and verifies it to execute the programs. Science Code : 210 Key Words : Computer safety, Software safety, Software protection with 'dongle' Page Numbers : 1 10 Advise : Assoc. Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞO?LU