Geleneksel Muğla ve Milas evlerinde ince yapı elemanlarının analizi
The Analysis of aesthetic elements traditional Muğla ve Milas houses
  1. Tez No: 85897
  2. Yazar: HİLMİ TOKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Eğitim ve Öğretim, Wood Products, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
GELENEKSEL MUĞLA VE MİLAS EVLERİNDE İNCE YAPI ELEMANLARISIN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Hilmi TOKER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1999 ÖZET Geleneksel yaşamdan çağdaş yaşama geçiş geleneksel evlerin, kendi kaderine terkedilmesine neden olmuştur. Dolayısıyla, kendi kaderine terk edilen evler her geçen gün birer ikişer yok olmaktadır. Bu çalışmada; Geleneksel Muğla ve Milas evleri her yönü ile incelenmiş, rölöveleri ve envanterleri çıkartılarak sonraki nesillere aktarılmak üzere belgelenmiştir. Evlerin sofaları, odaları ve odalarının mimari elemanları incelenmiştir. Buna göre; Geleneksel Muğla ve Milas evlerinin dış sofalı, divanhaneli ve karma sofalı olduğu tespit edilmiştir. Evlerin odaları, bir ailenin ihtiyacın karşılayacak biçimda tasarlanarak çıkmalar ile genişletilmiştir. Her iki merkez evleri odalarının mimari elemanları karşılaştırılmış, evlerin genelinde ölçü birliğinin olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 500 10 13 Anahtar Kelimeler : Geleneksel, evler, Muğla, Milas, sofa, oda, mimari elemanlar, plan, envanter, istatistiksel fark Sayfa Adedi : 157 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç Dr. İhsan KÜRELİ
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF AESTHETIC ELEMENTS TRADITIONAL MU?LA AND MİLAS HOUSES (M.Sc. Thesis) Hilmi TOKER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1999 ABSTRACT The transition from the traditional life to the modern life caused Muğla and Milas hauses to survived with their own destiny. Consequently, these houses wich were left on their own destiny were disappear, ring rapidly. In this study, the traditional Muğla and Milas houses were examined in every respect, it's inventory and releve (today's status) were taken out and they were documented for the transfer of the new- generations. The anterooms of the houses, rooms and the architectural elements of the rooms were examined. In this way, it was determined that traditional Muğla and Milas houses had outside anterooms, hall of audience and mixed anterooms The rooms of the houses were planned for the needs of a family and they were widened with the bay windows. The architectural elements of the rooms were compared, and it was seen that they generally had same measurement. Science code : 500 10 13 Key Words : Traditional, houses, Muğla, Milas, anteroom, room, architectural elements, plan, inventory, statistic difference Page number : 157 Adviser : Dr. İhsan KÜRELİ