Ürdün tarih ders kitaplarında Türk ve Türkiye imajı
Image of Turks and Türkiye in Jordanian history textbooks
- Tez No: 858981
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Ürdün Haşimi Krallığı Eğitim Bakanlığına bağlı olan okullarda mevcut müfredata göre okutulan orta öğretim ve lise kademesi tarih ders kitapları ele alınmıştır. Bu kitapların içeriği ve Türklerle ve Türkiye ile ilgili okuyucunun kafasında çizdiği imaj üzerinde durulmuştur. Araştırmanın temel sorusu bu kitapların henüz yetişme çağında olan öğrencilerin kafasında çizmek istediği“Türk”ve“Türkiye”algısını tüm detaylarıyla ele almaktır. Dört yüzyıllık Osmanlı hâkimiyeti ve daha öncesinde ki Memluk, İhşidi ve Tolunoğulları hâkimiyetleri Ürdün coğrafyasında derin izler bırakmıştır. Bu çalışma boyunca incelenen Ürdün tarih ders kitapları kronolojik sırayla bu devletlerin Ürdün'deki fetihleri, yaptıkları hizmetler ve ülkenin medeniyetine katkısından bahsetmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, secondary and high school history textbooks taught according to the current curriculum in schools affiliated with the Ministry of Education of the Hashemite Kingdom of Jordan were discussed. The content of these books focuses on the image that the reader draws in their minds about Turks and Türkiye. The main question of the research is to examine in full detail the perception of“Turk”and“Türkiye”that these books want to create in the minds of students who are still in their adolescence. Four hundred years of Ottoman rule and the previous Mamluk, Ihshidi, and Tolunoğulları domination left deep traces in the geography of Jordan. The Jordan History textbooks examined throughout this study talk about the conquests of these states in Jordan, their services, and their contribution to the country's civilization, in chronological order.