İngilizce öğrenmede oyunun dinleme ve konuşma kaygısına etkisi
The effect of games on listening and speaking anxiety in learning English
- Tez No: 858980
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu eylem araştırmasında, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin İngilizce dinleme ve konuşma kaygısının azaltılmasında oyun tekniğinin etkisi incelenmiştir. Araştırma İngilizce öğretmeni olan tez yazarının görevli olduğu bilim ve sanat merkezinde gerçekleştirilmiştir. Bu bilim ve sanat merkezine devam eden 46 öğrenci araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Öğrencilerin uygulamanın başında ve sonunda İngilizce dinleme ve konuşma kaygılarını betimlemek amacıyla İngilizce Dinleme Kaygısı Ölçeği ve İngilizce Konuşma Kaygısı Ölçeği uygulanmıştır. Uygulama, ilk hafta ön testin son hafta son testin uygulanması da dâhil olmak üzere on haftada tamamlanmıştır. Sekiz hafta dinleme ve konuşma oyunları içeren ders planları uygulanmıştır. Oyun tekniği kullanıldığında öğrencilerin İngilizce dinleme ve konuşma kaygılarında ne olduğunu betimlemek için yarı yapılandırılmış görüşme ve araştırma günlüğü ile de veri toplanmıştır. Ölçeklerden elde edilen ön test ve son test puan ortalamalarının karşılaştırılmasında bağımlı gruplar t testi kullanılmıştır. Araştırma günlüğünden ve görüşmelerden elde edilen veriler tümevarım analiziyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları şu şekilde özetlenebilir: Ölçeklerden elde edilen ön test ve son test puan ortalamalarının bağımlı gruplar t testi analizi sonuçlarına göre oyun tekniği, öğrencilerin İngilizce dinleme kaygılarını azaltmada etkili olmuştur ancak İngilizce konuşma kaygılarını azaltmada etkili olmamıştır. Öğrenci görüşlerine göre, İngilizce dersinde oyun tekniğini kullanmanın, öğrenme-öğretme sürecine olumlu katkıları vardır. Oyun tekniği, dinleme ve konuşma kaygısını azaltmada etkili olmamıştır ancak kaygıyı azaltabilecek“cümle kurmaya istekli olma, derslerde sıkılmama, kendini rahat hissetme ve hızlı düşünme”gibi faktörleri olumlu etkilemiştir. Benzer şekilde öğretmen gözlemlerine göre de İngilizce dersinde oyun tekniğini kullanmanın, öğrenme-öğretme sürecine olumlu katkıları vardır. Oyun tekniği, dinleme ve konuşma kaygısını azaltmada etkili olmamıştır ancak kaygıyı azaltabilecek“istek ve çaba”gibi faktörleri olumlu etkilemiştir. Öğrenci görüşlerinden ve öğretmenin gözlemlerinden elde edilen bulgular birbirini desteklemektedir. Araştırmada, İngilizce dersinde oyun tekniğini kullanmanın öğrenme-öğretme sürecine olumlu katkıları olduğu, İngilizce dinleme ve konuşma kaygısını azaltmada etkili olmadığı ancak kaygının azalmasında etkili olabilecek“cümle kurmaya istekli olma, çaba, derslerde sıkılmama, kendini rahat hissetme ve hızlı düşünme”gibi faktörleri olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this action research, the effect of game technique on reducing English listening and speaking anxiety of fourth grade primary school students was examined. The research was carried out in the science and art center where the thesis author, who is an English teacher, works. 46 students attending this science and art center formed the study group of the research. At the beginning and end of the application, English Listening Anxiety Scale and English Speaking Anxiety Scale were applied to determine the students' English listening and speaking anxiety. The application was completed in ten weeks, including the pre-test in the first week and the post-test in the last week. Lesson plans including listening and speaking games were implemented for eight weeks. The data was also collected through semi-structured interviews and a research diary to describe what happened to the students' English listening and speaking anxiety when the game technique was used. Dependent samples t test was used to compare the pretest and posttest mean scores obtained from the scales. The data obtained from the research diary and interviews was analyzed by inductive analysis. The research findings can be summarized as follows: According to the results of dependent samples t-test analysis of the pre-test and post-test mean scores obtained from the scales, the game technique was effective in reducing students' English listening anxiety, but was not effective in reducing their English speaking anxiety. According to the students' opinions, using the game technique in English lessons has positive contributions to the learning-teaching process. The game technique was not effective in reducing listening and speaking anxiety, but it affected positively the factors such as 'being willing to make sentences, not getting bored in lessons, feeling comfortable and quick thinking' that can reduce anxiety. Similarly, according to teacher's observations, using the game technique in English lessons has positive contributions to the learning-teaching process. The game technique was not effective in reducing listening and speaking anxiety, but it affected positively the factors such as 'desire and effort' that can reduce anxiety. The findings obtained from students' opinions and teacher's observations support each other. In the research, using the game technique in English lessons was not effective in reducing English listening and speaking anxiety, but it has positive contributions to the learning-teaching process and it affected positively the factors such as 'willingness to make sentences, effort, not getting bored in lessons, feeling comfortable and quick thinking', which may be effective in reducing anxiety.