Nihat Ziyalan'ın eserlerinde otobiyografik unsurlar
Autobiographical elements in Nihat Ziyalan's works
  1. Tez No: 859012
  2. Yazar: NURULLAH YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden Nihat Ziyalan'ın eserlerini, kendi yaşamı ve içinde yaşadığı toplumun dinamikleri üzerine kurguladığı söylenebilir. Dolayısıyla yazarın eserlerini yaşamından ayrı değerlendirmek mümkün değildir. Ziyalan'ın eserlerinin her yönüyle anlaşılması, yazarın hayatının bilinmeyen yönlerinin aydınlatılması açısından önem arz etmektedir. Ziyalan'ın yazdığı eserler dikkate alındığında otobiyografik bir okumaya elverişli olduğu görünürlük kazanmaktadır. Nihat Ziyalan'ın hayatı ile sanat eserleri arasındaki bağlantının oldukça açık olduğunu söylemek mümkündür. Yazarın yaşamından pek çok kare eserlerine yansımıştır. Eserlerinde kendi hayatını ön planda tutan yazarın; öğrencilik yılları; ailesi ile olan ilişkileri, askerlik anıları, evlilikleri, ikamet ettiği şehirler, yerleştiği ülkeler ve sinema alanındaki çalışmalar başta olmak üzere neredeyse hayatının bütün evrelerinin izlerini yapıtlarında bulmak mümkündür. Bu nedenle yazarın yaşamı ile eserleri arasında çok güçlü bir bağın olduğu söylenebilir. Söz konusu bu çalışma da Ziyalan'ın eserlerindeki otobiyografik ögeleri tespit etmek ve böylelikle Ziyalan'ın hem hayatını daha yakından tanımayı hem de eserlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamayı amaçlanmaktadır. Ziyalan'ın yaşamı ile yazdığı eserler arasındaki söz konusu ilişkiyi ortaya koymak adına, kaynaklar doğrultusunda bir inceleme yapılmış ve hayatından eserlere yansıyan yönler belirlenip bu yönlerin gerçekle olan benzerlikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Söz konusu benzerlikler şu başlıklar altında bir tasnife tabi tutulmuştur: Ailesine Dair İzler, Çocukluğuna Dair İzler, Evlilik Hayatına Dair İzler, Mekâna Dair İzler, Sinema Alanına Dair İzler ve Yazar ve Şairlere Dair İzler olmak üzere altı başlık altında tasnif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the well-known authors of Turkish literature, Nihat Ziyalan, is reported to have based his writings by both his personal experiences and the social dynamics of his community. As a result, evaluating the author's works in isolation from his biography is impossible. Comprehending Ziyalan's writings in their entirety is crucial for illuminating the unexplored facets of the writer's biography. It is clear that viewing Ziyalan's works critically allows them to be interpreted as autobiographical. One may argue that there is a very evident link between Nihat Ziyalan's life and his artistic creations. The author's works contain several scenes from his life. The author places a high value on his personal life, especially his time as a student, in his writing. Nearly every aspect of his life can be found in his writings, particularly his marriages, his recollections of serving in the military, his employment in the film industry, his connections with his family, the towns and nations he settled in, and his job in the family business. As a result, it is possible to argue that the author's life and works are strongly related. In order to better understand Ziyalan's works and have a closer understanding of his life, this study attempts to discover the autobiographical components in Ziyalan's works. To uncover the connection between Ziyalan's life and his creations, a review of the sources was conducted in order to identify the facets of his life that were represented in his works and to assess the degree to which these facets were true. The following headings have been assigned to these similarities: His family, his early years, his marriage, his surroundings, the film industry, writers, and poets are all represented in his traces.