Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin yeme farkındalıklarının bedenlerini beğenmeleri ile ilişkisi
Physical education and sports teacher the relationship of eating awarenessto like their body
  1. Tez No: 859022
  2. Yazar: UMAY TURGUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED BAHADIR SANDIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin yeme farkındalıkları ile bedenlerini beğenmeleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmaktadır. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin yoğun çalışma tempolarından dolayı yeme farkındalıklarının oluşması ve bu farkındalığı bedenlerini beğenmeleri ile ilişkilendirilmesi zor olabilmektedir. Yeme farkındalığı neticesinde bireyin fiziksel görünümü etkilenmekte ve bu da bireyin bedenini beğenmesini önemli ölçüde etkilemektedir. Yapılan çalışmamız doğrultusunda beden eğitimi öğretmenlerinin bu algılarını nasıl yönettiği ve bunlardan nasıl etkilendiği nedenleri ve sonuçları ile incelenmeye çalışılmıştır. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin bu anlamda mevcut bakış açısını öğrenmek ve bu neticede yaşam kalitelerini ve beden algılarını bu doğrultuda da hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyileştirici çalışmalarda bulunabilmek için önemli bir gelişme sağlanabilir. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin yemek farkındalıklarının cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma, hayatı kentte veya kırda geçirme, yemek yemeden önce kalori hesabı yapmak veya yapmamak, eğitim düzeyi, branş farklılığı, sosyal medya kullanma durumu, sosyal medyada paylaşım yapma sıklığı değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini Malatya ilinde görev yapan 128'i kadın 145'i erkek olmak üzere toplam 273 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak demografik bilgilerin sorulduğu kişisel bilgi formu, yemek farkındalığı ölçeği ve bedeni beğenme ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between physical education and sports teachers' eating awareness and their body liking. Due to the intense working tempo of physical education and sports teachers, it can be difficult to create awareness of eating and to associate this awareness with liking their bodies. As a result of eating awareness, the physical appearance of the individual is affected and this significantly affects the individual's appreciation of his body. In line with our study, it has been tried to examine how physical education teachers manage these perceptions and how they are affected by them, with reasons and results. In this sense, an important development can be achieved in order to learn the current perspective of physical education and sports teachers and, as a result, to improve their quality of life and body perception in this direction, both physically and psychologically. The food awareness of physical education and sports teachers depends on the variables of gender, age, marital status, having a child, spending life in the city or in the countryside, calculating calories before eating or not, education level, branch difference, social media usage status, and frequency of posting on social media. Analyzed to see if it differs. The sample of the study consists of 273 physical education and sports teachers, 128 of whom are women and 145 are men, working in the province of Malatya. Personal information form asking demographic information, food awareness scale and body liking scale were used as data collection tools in the research. According to the findings that analyzed statistical methods, it was determined that the relationship between physical education and sports teachers' eating awareness and their body liking differed significantly according to demographic characteristics. When the gender variable is considered, the scores of women are significantly higher than the scores of men. When it comes to marital status, it has been determined by the results of the research that single individuals like their bodies more than married individuals. It was concluded that the rate of eating awareness and body liking of the participants who are interested in individual sports is higher than those who are interested in team sports. Again, individuals living in rural areas stated that they were more careful about food and liked their bodies more than individuals living in the city. In individuals who have children, the level of awareness of eating and liking their bodies are lower than those who do not have children. It has been concluded that physical education and sports teachers' eating awareness changes according to demographic characteristics and this situation significantly affects their body liking.