Doğaz gaz yakıtlı konbine çevrim santralı ile atık ısı kazanının tasarım hesapları
Design of natural gas fuelled combined cycle plant with its' heat recovery boiler
  1. Tez No: 85903
  2. Yazar: AHMET TÜTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
DOĞAL GAZ YAKITLI KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALI İLE ATIK ISI KAZANININ TASARIM HESAPLARI (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet TÜTER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1999 ÖZET Enerji üretiminde kullanılan fosil yakıtlar içinde doğal gaz önemli bir paya sahiptir. Gaz türbini teknolojisindeki gelişmelerden dolayı.yüksek verime ulaşan doğal gaz yakıtlı kombine çevrim santralları son yıllarda dünyada en yaygın güç santradan haline gelmiştir. Kombine çevrim santrallarında çevrim yapısının optimizasyonu, enerji ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu santralların enerji ekonomisi yönünden uygun sistem yapısının belirlenmesi, termodinamik açıdan, verimi artıracak parametrelerin, optimum değerlerinin bulunması yanında, parametrelerin değişiminin, yatınm ve işletme masraflan üzerindeki etkilerinin de dikkate alınması ile mümkündür. Karmaşık bir yapı gösteren kombine çevrim santrallannın tasanm ve işletme parametrelerinin, belirtilen ekonomik değerler üzerindeki etkilerinin analizi, büyük bilgi birikimi gerektirdiğinden termodinamik parametrelerde meydana gelecek değişikliğin, yatınm ve yakıt dışı işletme masraflan üzerinde yapacağı etkinin belirlenmesi bu çalışmanın kapsamı dışındadır. Belirtilen sebeplerden dolayı bu çalışmada, çok basınçlı kombine çevrim santralı çevrim yapısı tasanmı öngörülen santral kapasitesine göre yapılmış ve verim üzerindeki etkili parametreler ele alınarak incelenmiştir. Ayrıca çalışmada buhar türbinine üç ayrı basınçta buhar sağlayan atık ısı kazanı tasanmı yapılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.05.04 Enerji, kombine çevrim, atık ısı kazanı 133 Prof.Dr. Ali DURMAZ
Özet (Çeviri)
DESIGN OF NATURAL GAS FUELLED COMBINED CYCLE PLANT WITH ITS' HEAT RECOVERY BOILER (M.ScThesis) Ahmet TÜTER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY OCTOBER 1999 ABSTRACT Natural gas has an important share among the fossil fuels which uses for to produce energy. Recent years.naturel gas fuelled combined cycle plants became most common plants in the world, because of its' high efficiency by gas turbine techonology development.Optimization of cycling structure of combined cycle plants have great importance as far as energy economy is concerned.As far as energy economy is concerned it is possible to determine the appropriate system structure of these plants when, especially for thermodynamic purpose, besides determination of optimum values of parameters which will incrase efficiency and also the determination of the changes in parameters on invesment to operation expences are taken into consideration.As the analysis of the effect of design and operation parameters of combined cycle plants, which show complex structure, in specified economic values needs great knowledge accumulation, this projects' content does not include the determination of the effect caused by the changes of thermodynamic parameters on investment and operation expences except fuel cost. Because of these reasons,in this project the structure and efficiency of multipressure combined cycle plant was designed according to the plants' capacity. Moreover a heat recovery boiler was designed which obtains steam at three different pressure to steam turbine. Science Code Key Words Page Number Adviser 625.05.04 Energy, combined cycle, waste heat boiler 133 Prof. Dr. Ali DURMAZ