Yükseköğretim kurumlarında ders içeriğinin web tabanlı olarak aktarılması
Delivering course contet with in higher educational institutions
  1. Tez No: 85904
  2. Yazar: HAKAN TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARINDA DERS İÇERİĞİNİN WEB TABANLI OLARAK AKTARILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hakan TÜZÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1999 ÖZET İnternet hızla gelişirken, WWW de öğretimin aktarılması için güçlü, etkileşimli ve dinamik bir araç haline gelmiştir. Birçok yüksek öğretim kurumu eğitim ve öğretim sağlamak için web'i kullanmaktadır. Web-tabanlı öğretim sağlayan bu kurumlardan birçoğu web'in eğitim ve öğretim için uygun bir araç olduğu gerçeğini algılamaktadır. Bir eğitim ve öğretim aracı olarak web, web-tabanlı öğretim gibi iyi tasarlanmış kaynakların oluşturulmasını destekleyecek potansiyele sahiptir. Bu çalışmada web-tabanlı eğitimin teorisi incelenmiştir. Ayrıca örnek bir web- tabanlı ders tasarlanmış, geliştirilmiş ve tamamlanmıştır. Bilim Kodu : 626.06.01 Anahtar Kelimeler : Web-tabanlı öğretim, web, öğretimsel web siteleri Sayfa Adedi : 119 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ömer Faruk BAY
Özet (Çeviri)
11 DELIVERING COURSE CONTENT WITH WEB IN HIGHER EDUCATIONAL INSTITUTIONS (M. Sc. Thesis) Hakan TUZUN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1999 ABSTRACT As the Internet is fast emerging, its World Wide Web is becoming an increasingly powerful, global, interactive, and dynamic medium for delivering instruction. More and more institutions are using the Web to provide instruction and training. Increasing numbers of these institutions offering Web-based courses are recognizing the fact that the Web is a viable medium of learning and instruction. The Web, as a medium of learning and instruction, has the potential to support the creation of well-designed resources, such as Web-based instruction (WBI). In this study the theory of Web-based instruction is studied. Additionally design, development, and implementation of a prototype Web-based course is implemented. Science Code : 626.06.01 Key Words : Web-based instruction, web, instructional web sites Page Number : 119 Adviser : Assoc. Prof. Ömer Faruk BAY