Favipiravir, levofloksasin, seftriakson, levodropropizin, budesonid, linezolid, kaspofungin diasetat üzerine miyeloperoksidaz enziminin inhibisyonu
Myeloperoxidase enzyme inhibition on favipiravir, levofloxacin, ceftriaxone, levodropropizine, budesonide, linezolid, caspofungin diacetate
- Tez No: 859033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE USANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Miyeloperoksidaz (MPO, EC 1.11.1.7) oksidoredüktaz olup, memeli nötrofillerindeki başlıca antimikrobik sistem enzimlerinden biridir. İnsan MPO' su ve aktif NADPH oksidaz tarafından üretilmiş H2O2' in nötrofiller ve kupffer hücrelerinde antimikrobiyal işlevleri olduğu düşünülmektedir. Miyeloperoksidazın katalitik etkisi sırasında oluşan reaktif türler normal biyomoleküller ile de tepkimeye girdiklerinden, miyeloperoksidaz enzimi çeşitli enflamatuar hastalıklardaki hücre ve doku hasarına katkıda bulunur. MPO atherosklerozun, merkezi sinir sistemindeki hasar sonucu görülen rahatsızlıkların ve bazı tümör türlerini içeren farklı enflamatuvar hastalıkların sebeplerinden biri olarak görülmektedir. Miyeloperoksidaz enzimi üzerine Favipiravir, Levofloksasin, Seftriakson, Levodropropizin, Budesonid, Linezolid, Kaspofungin diasetat moleküllerinin IC50 değeri sırasıyla 53,31 µM, 53,31 µM, 36,48 µM, 43,32 µM, 43,32 µM, 49,51 µM, 86,64 µM, olarak hesaplanırken, Ki değerleri ise sırasıyla 0,30 nM, 0,73 nM, 0,63 nM, 0,14 nM, 540 nM, 740 nM, 122 nm olarak tespit edilmiştir. Bu antioksidan enzim ile Favipiravir, Seftriakson, Levodropropizin, Budesonid, Linezolid, Kaspofungin diasetat yarışmalı inhibisyon ve Levofloksasin yarışmasız inhibisyon göstermiştir
Özet (Çeviri)
Myeloperoxidase (MPO, EC 1.11.1.7) is an oxidoreductase and a major antimicrobial system enzyme in mammalian neutrophils. It is believed that human MPO and H2O2 produced by the active NADPH oxidase have antimicrobial functions in neutrophils and Kupffer cells. Due to the reactive species generated during the catalytic action of myeloperoxidase, which can react with normal biomolecules, the enzyme also contributes to cell and tissue damage in various inflammatory diseases. MPO is considered a factor in the etiology of inflammatory diseases, including atherosclerosis, disorders resulting from damage to the central nervous system, and certain types of tumors. The IC50 values for Favipiravir, Levofloxacin, Ceftriaxone, Levodropropizine, Budesonide, Linezolid, and Caspofungin diacetate on the myeloperoxidase enzyme were calculated as 53.31 µM, 53.31 µM, 36.48 µM, 43.32 µM, 43.32 µM, 49.51 µM, and 86.64 µM, respectively. The Ki values were determined as 0.30 nM, 0.73 nM, 0.63 nM, 0.14 nM, 540 nM, 740 nM, and 122 nM, respectively. These compounds exhibited competitive inhibition with the antioxidant enzyme for Favipiravir, Ceftriaxone, Levodropropizine, Budesonide, Linezolid, and Caspofungin diacetate, while Levofloxacin showed non-competitive inhibition. country.