İki farklı sucul makrofit türünün (Limnobium laevigatum, Egeria densa) kadmiyum (Cd) giderim potansiyelinin laboratuvar ortamında mikrokosmos yaklaşımı ile araştırılması
Investigation of the cadmium (Cd) removal potential of two aquatic macrophytes (Limnobium laevigatum, Egeria densa) under laboratory conditions with a microcosm approach
- Tez No: 859048
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BORGA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, Limnobium laevigatum (Humb. & Bonpl. ex Willd.) Heine ve Egeria densa Planch. sucul makrofitleri, %25 Hoagland çözeltisi ve havuz suyu olmak üzere iki farklı deney ortamında birlikte ve ayrı ayrı kadmiyuma (Cd) maruz bırakılmış ve bitkilerin giderim potansiyeli araştırılmıştır. Bu bağlamda kadmiyumun üç farklı konsantrasyonuna (1, 2,5 ve 5 ppm) maruz bırakılan bitkilerin ağır metal giderim kapasitesi ve bitki dokularına biriken ağır metal miktarı 1, 4 ve 7.günlük süreler boyunca izlenmiştir. Çalışmada ağır metal konsantrasyonları ICP-OES cihazıyla ölçülmüştür ve bitkilerin yüzde giderim oranları ile biyokonsantrasyon faktörleri hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre bitkiler ayrı ayrı Cd ağır metaline maruz kaldıklarında her iki ortamda da daha yüksek bir giderim yüzdesi sergilemişlerdir. Maksimum giderim yüzdesi E. densa ve L. laevigatum bitkileri için sırasıyla 7 gün boyunca 2,5 ppm Cd içeren havuz suyu ortamında (%81,74) ve 7 gün boyunca 1 ppm Cd içeren %25 Hoagland içeren ortamda (%71,64) hesaplanmıştır. Bitki dokularında akümüle olan Cd miktarının, bitkiler ayrı ayrı Cd ağır metaline maruz kaldıklarında birlikte olan gruplara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Biyokonsantrasyon faktörü (BCF) değerlerinde de benzer bulgular elde edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler her iki bitkinin de her iki ortamda ayrı ayrı daha başarılı bir giderim sergiledikleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the cadmium removal performance of Limnobium laevigatum (Humb. & Bonpl. ex Willd.) Heine and Egeria densa Planch. was investigated by exposing them to 1, 2.5, and 5 ppm concentrations of cadmium for 1, 4, and 7 days in two different mediums (25% Hoagland and pond water) individually and together. Cadmium concentrations were determined by ICP-OES, and the percentage removal, Cd concentration accumulated in plants, and bioconcentration factors were calculated to investigate the removal performance of the macrophytes. The results showed that the macrophytes exhibited a higher percentage removal when exposed to Cd individually in both mediums. The maximum removal percentage of E. densa and L. laevigatum were observed in groups that exposed to the 2.5 ppm Cd in pond water medium for 7 days (81.74%) and 1 ppm Cd in 25% Hoagland solution medium for 7 days (71.64%) respectively. Additionally, the Cd concentration accumulated in the macrophytes was higher when the macrophytes were exposed to Cd individually than in the co-cultured groups. Similar findings were seen in the BCF values. Overall, the data obtained from the study showed that both plants exhibited a more successful removal when individually exposed to Cd in both mediums.