Yetişkinlerin öz şefkat düzeylerinin, bilişsel duygu düzenleme becerilerine, uyumsuz düşünce tarzlarına ve stresle başa çıkma yollarına göre incelenmesi
Investigation of adults' self-compassion levels according to their cognitive emotion regulation skills, maladaptive thinking styles and ways of coping with stress
  1. Tez No: 859110
  2. Yazar: PINAR GÜLMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA YÜKSEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırmada; bilişsel duygu düzenleme becerilerine, uyumsuz düşünce tarzlarına, stresle başa çıkma yollarına, cinsiyete ve algılanan ekonomik gelire göre yetişkinlerin öz şefkat düzeylerinin anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma, betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu 267 kadın ve 153 erkek olmak üzere 420 yetişkin oluşturmuştur. Araştırmada gerekli verileri elde etmek için,“Öz-Duyarlık (Öz Şefkat) Ölçeği”,“Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği”,“Uyumsuz Düşünce Tarzları Ölçeği”,“Başa Çıkma Stilleri Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplarda t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda bilişsel duygu düzenleme becerilerinden kendini suçlama, düşünceye odaklanma, yıkım, diğerlerini suçlama düzeyleri düşük olan yetişkinlerin öz şefkat düzeylerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Bilişsel duygu düzenleme becerilerinden pozitif tekrar odaklanma, plana tekrar odaklanma, pozitif yeniden gözden geçirme ve bakış açısına yerleştirme düzeyleri yüksek olan yetişkinlerin öz şefkat düzeylerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Bilişsel duygu düzenleme becerilerinden kabul etme düzeyine göre yetişkinlerin öz şefkat düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Araştırmanın sonucunda uyumsuz düşünce düzeyi düşük olan yetişkinlerin öz şefkat düzeylerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda stresle başa çıkma yollarından araçsal sosyal destek kullanma, mizahi yaklaşım, duygulara odaklanma ve ortaya koyma, madde kullanımı, kabullenme, diğer etkinlikleri bırakma, yadsıma, zihinsel olarak ilgiyi kesme, kendini sınırlandırma, olumlu yeniden yorumlama ve duygusal sosyal destek kullanma düzeylerine göre yetişkinlerin öz şefkat düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Stresle başa çıkma yollarından davranışsal olarak ilgiyi kesme ve dine yönelme düzeyleri düşük olan yetişkinlerin öz şefkat düzeylerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Stresle başa çıkma yollarından planlama düzeyi yüksek olan yetişkinlerin öz şefkat düzeylerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda cinsiyete ve algılanan ekonomik gelire göre yetişkinlerin öz şefkat düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Araştırmanın bulguları, ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research examined whether adults' self-compassion levels differ significantly according to their cognitive emotion regulation skills, maladaptive thinking styles, ways of coping with stress, gender and perceived economic income. The research is a descriptive study. The study group of the research consisted of 420 adults, 267 women and 153 men. To obtain the necessary data in the study,“Self-Compassion Scale”,“Cognitive Emotion Regulation Questionnaire”,“Maladaptive Thinking Styles Scale”,“Coping Styles Scale”and“Personal Information Form”were used. Independent samples t-Test were utilized for data analysis. As a result of the research, it was found that the self-compassion levels of adults with low levels of cognitive emotion regulation skills such as self-blame, focus on thought, destruction, and blaming others were significantly higher. It was found that the self-compassion levels of adults with high levels of cognitive emotion regulation skills such as positive refocusing, refocusing on the plan, positive reconsideration and putting in perspective were significantly higher. It was observed that there was no significant difference between adults' self-compassion levels according to the level of acceptance, one of the cognitive emotion regulation skills. As a result of the research, it was found that the self-compassion levels of adults with low levels of maladaptive thinking were significantly higher. As a result of the research, adults' levels of using instrumental social support, humorous approach, focusing and revealing emotions, substance use, acceptance, abandoning other activities, denial, mentally disengaging, self-limiting, positive reinterpretation and emotional social support were among the ways of coping with stress. It was observed that there was no significant difference between self-compassion levels. It was found that the self-compassion levels of adults with low levels of behavioral disengagement and turning to religion as ways of coping with stress were significantly higher. It was found that the self-compassion levels of adults with high levels of planning ways of coping with stress were significantly higher. As a result of the research, it was found that there was no significant difference in the self-compassion levels of adults according to gender and perceived economic income. The findings of the research were discussed in the light of the relevant literature and suggestions were presented.