Yapay zeka ve ahlaki kararlar
Artificial intelligence and moral decisions
  1. Tez No: 859109
  2. Yazar: ŞENAY ÇIPLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapay zekaların çalışma prensibi, insan zekasının mantık yürütme süreçlerine benzer bir şekilde tasarlanmıştır, ki bu da onların insan benzeri davranışları sergilemesini amaçlar. Bu bağlamda, insan zekasının mekanik bir yapıya uyarlanması ve algoritmik olarak makine beynine adapte edilmesi, zeka ve mantık süreçlerinin makine düzleminde yeniden inşa edilmesini hedefler. Ancak, doğal zeka ile mekanik bir yapı arasındaki bu öykünme süreci, etik ve ahlaki açıdan çeşitli problemleri beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, yapay zeka etiği bağlamında ortaya çıkan bu etik ve ahlaki sorunları ayrıntılı bir şekilde incelemektir. Bu tezde yapay zeka ve ahlaki kararlar konusu tartışılmıştır. Yapay zeka teknoloji alanında bir devrim niteliği taşımaktadır. Bazı bilim insanları yapay zekanın insanların hayat kalitesini arttıracağını ifade ederken, bazıları da yapay zekanın izlenmesi ve kontrol edilmesi gereken bir teknoloji olduğuna inanmaktadır. Fakat yapay zeka konusundaki gelişmelerin insanların tahmin ettiğinden çok daha hızlı bir biçimde şekillendiği de bir gerçektir. Yapay zeka pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu geniş kullanım alanının en büyük nedeni ise sistemin oldukça hızlı bir şekilde gelişmesidir. Yapay zekanın finans, sağlık, sanayi ve askeri gibi alanlarda kullanılması ve bu sistemin gitgide daha da gelişmesi ahlak ve etik alanlarında da kullanımını gündeme getirmiştir. Günümüzde yapay zeka ahlaki kararlar verme açısından bazı problemler oluşturabilmektedir. Bu çalışmada yapay zeka kavramı ve gelişimi üzerinde durulmuş ve yapay zeka ve ahlaki kararlar konusu incelenmiştir. Bu bağlamda bir yapay zeka botuna ahlaki kararlar vermesi gereken sorular yöneltilmiş ve yanıtları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The principle of operation of artificial intelligence is based on the fact that it behaves like a human being by conducting logic in the same way as humans. At this point, it is aimed to adapt human intelligence to something that is mechanical, to make human intelligence and logic suitable for machine brain by algorithm. But with the narration of something that is mechanical to natural intelligence, some ethical and moral problems arise. In this context, the topic of artificial intelligence and moral decisions was discussed. Artificial intelligence has the character of a revolution in the field of technology. While some scientists say that artificial intelligence will improve people's quality of life, others believe that artificial intelligence is a technology that needs to be monitored and controlled. But it is also a fact that developments in artificial intelligence are taking shape much faster than society estimates. It is known that artificial intelligence is used in many fields. The biggest reason for this wide area of use is that the system is developing quite quickly. The use of artificial intelligence in areas such as finance, health, industry and military and the increasing development of this system raise the issue of morality and ethics. In our era, artificial intelligence can create some problems in terms of making moral decisions. In this context, the study focused on the concept and development of artificial intelligence, and then the subject of artificial intelligence and moral decisions was examined. In this context, questions that should make moral decisions were posed to an artificial intelligence bot and its answers were examined.