Fen bilgisi öğretmen eğitiminde probleme dayalı STEM uygulamalarının etkililiğine yönelik bir çalışma
A study on the effectiveness of problem-based STEM implementations in science teacher education
- Tez No: 859136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH UZUN, PROF. DR. DİDEM İNEL EKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı PD-STEM uygulamalarının öğretmen adaylarının bilişsel yapılarına, kavramsal anlamalarına, STEM eğitimine yönelik görüşlerine etkisini incelemek ve STEM uygulamalarındaki deneyimlerini belirlemektir. Araştırmada karma araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu bir devlet üniversitesinde 2019-2020 öğretim yılı güz döneminde Fen Öğretimi Laboratuvar uygulamaları I dersini alan 27 fen bilgisi öğretmen adayından oluşmaktadır. Katılımcılar kolay ulaşılabilir örnekleme yoluyla seçilmiştir. Araştırmanın verileri 'Kelime İlişkilendirme Testi', 'Kavramsal Anlama Testleri', 'STEM Eğitimine Yönelik Görüşme' ve 'Etkinlik Görüş Formları' ile elde edilmiştir. Araştırmanın bulguları Probleme Dayalı STEM uygulamalarının öğretmen adaylarını bilişsel yapılarına ve kavramsal anlamalarına olumlu yönde bir katkı yaptığını ortaya koymaktadır. Ayrıca uygulama sonucunda öğretmen adaylarının STEM eğitimine yönelik görüşlerinin de olumlu yönde değiştiği tespit edilmiştir. Son olarak öğretmen adaylarının STEM eğitimi deneyimlerinden yola çıkarak Probleme Dayalı STEM uygulamalarına yönelik ayrıntılı bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of PD-STEM implementations on pre-service teachers' cognitive structures, conceptual understandings, and views towards STEM education and to determine their experiences in STEM implementations. Mixed research method was applied in the study. The research study group consists of 27 pre-service science teachers who took the Science Teaching Laboratory Practices I course in the fall semester of the 2019-2020 academic year at a state university. The participants were selected through convenience sampling. The study's data were obtained through 'Word Association Test,' 'Conceptual Understanding Tests,' 'STEM Education Interview' and 'STEM Activity Evaluation Form.' The study's findings revealed that the Problem-Based STEM practices contributed positively to pre-service teachers' cognitive structures and conceptual understandings. In addition, it was also determined that pre-service teachers' views towards STEM education improved as a result of the implementation. Finally, based on the STEM education experiences of pre-service teachers, detailed information on Problem-Based STEM implementations was presented.