Memleket özleminin iş akış deneyimi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of homesickness on work-related flow experience
- Tez No: 859142
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN KANBUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünyadaki büyük ölçekli göçler, kişinin evinden ayrılıp kendi ülkesinin içinde veya dışına taşınmasının karmaşık deneyimini anlama ihtiyacını vurgulumaktadır. Evden uzaklaşmak, memleket özlemini tetikleyebilmekte ve özellikle çalışmak için yabancı bir ülkeye taşınan kişiler arasında yaygın olmaktadır. İş akış deneyimi ise eldeki göreve tamamen dalma, kontrol ve ustalık duygusu ve yüksek düzeyde keyif ve tatmin ile karakterize edilen psikolojik bir durumdur. Bu tezin konusu, çalışma ortamı da dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda bireylerin iyi-oluş ve performansını etkileyen psikolojik bir olgu olarak memleket özlemine artan ilgiden kaynaklanmaktadır. Çalışmanın amacı İngiltere'nin Leeds kentindeki Libya Okulları'nda çalışan göçmen çalışanlar arasında memleket özleminin iş akış deneyimi üzerindeki etkisini belirlemektir. Memleket özlemi kavramını ve bunun iş akış deneyimi üzerindeki etkilerini anlamak eğitim örgütleri için faydalı görülmektedir çünkü verimliliği ve her türlü bilgi üretimi ve öğretimini teşvik edeceği değerlendirilebilir. Bu bağlamda ilk olarak kavramsal açıdan çalışmanın değişkenleri incelenerek araştırma modeli oluşturulmuştur. Araştırma verilerinin elde edilmesinde Memleket Özlemi Ölçeği – Utrecht Homesickness Scale (UHS) ve İş Akış Deneyimi Envanteri – Work-related Flow Inventory (WOLF) ölçüm aracı olarak kullanılmıştır. Korelasyon ve regresyon analizinden yararlanılarak araştırma hipotezleri test edilmiştir. Elde edilen bulgular memleket özleminin iş akış deneyimini yordamadaki rolünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Large-scale migrations in the world emphasizes the need of understanding the complicated experience of leaving home and moving inside or beyond one's own nation. Moving away from home can trigger homesickness and is especially common among people who move to a foreign country for work. Work-related flow experience, on the other hand, is a psychological state characterized by complete absorption in the task at hand, a sense of control and mastery, and a high level of enjoyment and satisfaction. The theme of this dissertation is driven by the growing interest in homesickness as a psychological phenomenon that impacts the well-being and performance of individuals in various settings, including working environment. The purpose of the study is to determine the effect of homesickness on work-related flow experience among migrant employees working at the Libyan Schools in Leeds, in England. Understanding the concept of homesickness and its effects on the work-related flow experience is seen as beneficial for educational organizations because it can be considered to promote productivity and the production and teaching of all types of knowledge. In this context, firstly, the research model was created by examining the variables of the study conceptually. Utrecht Homesickness Scale (UHS) and Work-related Flow Inventory (WOLF) were used as measurement tools to obtain research data. Research hypotheses were tested using correlation and regression analysis. The findings reveal the role of homesickness in predicting work-related flow experience.