İnsan, doğa ve din: Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an'ı Kerim'de çevre etiği anlayışı
Human, nature and religion: Understanding of environmental ethics in the bible and the Quran
  1. Tez No: 859153
  2. Yazar: MEHMET EMİN TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ SEVGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çevre sorunları, ne yazık ki tüm canlıları ve gezegendeki her varlığı tehdit etmektedir. Her geçen gün daha da derinleşen bu sorunlar nedeniyle ekolojik bir kıyamet pek de uzak bir ihtimal değil. Birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkan bu kriz, insanın doğaya ahlaki ve manevi yönelimi, tahakkümcü mantık ve hiyerarşi biçimleri, insanın kendisini ve diğer canlıları nerede konumlandırdığıyla doğrudan ilişkilidir. Bu krize karşı felsefi ve etik sorgulamalarda bulunan çevre etiği felsefesi, insanın doğaya karşı davranışlarının nasıl olması gerektiğini irdeler. Çevre etiği ortak bir dil kurma, etiğin belirsizliğini giderme, insan merkezli düşünsel esaretin eleştirisini yapma ve insanların hem birbirlerine hem de diğer varlıklara karşı sorumluluklarını hatırlatmayı hedefler. Öte yandan doğa tüm kutsal değerlerinden soyutlanmıştır. İnsanla doğa arasındaki birliktelik ve uyum bozulmuştur. İnsanın kim olduğunu ahlaki ilkeler ve değerlerle tanımlamaya çalışan din, insanın doğaya karşı tutum ve davranışlarını kutsal olgular etrafında biçimlendirir. Bu nedenle dinler, evrensel bir çevre etiği iddiasında bulunmasalar bile ahlaki öğretileri insanlar için güdüleyici ve seküler mantığa karşı kutsalın doğadaki tezahürünün yeniden keşfedilmesine yardımcı olabilir. Bu çalışmada semavi dinlerin kutsal kitaplarından (Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an'ı Kerim) hareketle çevre ve insan ilişkisi, insanın diğer varlıklarla arasındaki ilişkinin hangi temel esaslar üzerine kurulması gerektiği, insanın konumu, doğa üzerindeki hak ve sorumluluklarını irdelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems, unfortunately, threaten all living things and existence on the planet. Because of these increasing problems, an ecological apocalypse is not a distant possibility. This crisis, which has arisen due to many factors, is directly related to man's moral and spiritual orientation to nature, dominating logic and hierarchy forms, and where man positions himself and other living things. The philosophy of environmental ethics, which makes philosophical and ethical inquiries against this crisis, examines how people should behave towards nature. Environmental ethics aims to establish a common language, to eliminate the ambiguity of ethics, to criticize human-centered intellectual bondage, and to remind people of their responsibilities to each other and to other beings. On the other hand, nature is isolated from all its sacred values. The unity and harmony between man and nature has deteriorated. While religion tries to define who man is with moral principles and values, it shapes man's attitudes and behaviors towards nature around sacred facts. Therefore, even if religions do not claim a universal environmental ethic, their moral teachings can motivate people and help rediscover the manifestation of the sacred in nature against secular logic. This study aims to examine the attitudes of the heavenly religions towards the environment, the basic principles on which the relationship between man and other beings should be established, the position of man, his rights and responsibilities on nature.