Akademisyenlerde öğrenilmiş anlamsızlığın tükenmişlik üzerine olan etkisinin araştırılması
Investigating the effect of learned meaninglessness on burnout in academicians
- Tez No: 859152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, öğrenilmiş anlamsızlık ve tükenmişlik kavramını derinlemesine açıklamayı ve öğrenilmiş anlamsızlığın tükenmişlik üzerine etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, öğrenilmiş anlamsızlık ve alt boyutları olan anlamsızlık ve anlam arayışının; tükenmişlik kavramı ve alt boyutları olan duygusal tükenme, kişisel başarı ve duyarsızlaşma üzerine olan etkileri akademik personel perspektifinden incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde görev yapan akademik personel oluşturmaktadır. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek üzere ihtiyaç duyulan veriler anket yöntemi ile elde edilmiştir. Anket formunda Öğrenilmiş Anlamsızlık Ölçeği, Tükenmişlik Ölçeği ve katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin sorulara yer verilmiştir. Anket formu yüz yüze ve online yöntemler kullanılarak uygulanmıştır. Verilerinin analizinde Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, öğrenilmiş anlamsızlık tükenmişliği pozitif yönde etkilemektedir. Ayrıca anlamsızlık boyutu duygusal tükenme ve duyarsızlaşma boyutlarını pozitif; kişisel başarı boyutunu negatif yönde etkilemektedir. Anlam arayışı boyutu ise kişisel başarı boyutunu pozitif yönde etkilerken duygusal tükenme ve duyarsızlaşma boyutlarını anlamlı olarak etkilememektedir. Araştırma sonucunda, akademik personelin öğrenilmiş anlamsızlık ve tükenmişlik düzeylerini düşürmeye yönelik çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Çalışmanın sunduğu bilgilerin literatüre katkı sağladığı ve yeni araştırma alanlarına yönlendirici olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the concept of learned meaninglessness and burnout in depth and to measure the effect of learned meaninglessness on burnout. In this context, the effects of learned meaninglessness and its sub-dimensions of meaninglessness and search for meaning on the concept of burnout and its sub-dimensions of emotional exhaustion, personal accomplishment and depersonalization were examined from the perspective of academic staff. The population of the study consists of academic staff working at Isparta University of Applied Sciences. The data needed to realize the purpose of the study were obtained by questionnaire method. In the questionnaire form, Learned Meaninglessness Scale, Burnout Scale and questions about the demographic characteristics of the participants were included. The questionnaire form was administered using face-to-face and online methods. Structural Equation Modeling was used to analyze the data. According to the findings of the study, learned meaninglessness positively affects burnout. In addition, the meaninglessness dimension positively affects emotional exhaustion and depersonalization dimensions and negatively affects personal accomplishment dimension. Meanwhile, the dimension of search for meaning positively affects the dimension of personal accomplishment, but does not significantly affect the dimensions of emotional exhaustion and depersonalization. As a result of the study, various suggestions were developed to reduce the learned meaninglessness and burnout levels of academic staff. It can be considered that the information provided by the study contributes to the literature and guides new research areas.