Demirbazlı süperalaşım malzemelerinin ergitmeli kaynak tekniği uygulamaları
Application of fusion wilding techniques to ferritic süperalloys materials
- Tez No: 85918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
DEMİR BAZLI SUPERALAŞIM MALZEMELERİNİN ERGİTMELI KAYNAK TEKNİĞİ UYGULAMALARI (Yüksek Lisans Tezi) K. Sinan YILDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada mekanik alaşımlama yöntemi ile değişik formlarda üretilmiş ODS alaşımlanndan demir bazlı MA 956 plarina ve sac levha ile ODM 751 boru malzemelerin kaynaldanabilirliğini ergitmek' kaynak tekniklerinden TIG, elektrik ark ve direnç kaynak metodlan kullanarak araştırılmıştır. Kaynaklanan numunelerin çekme ve eğme deneyleri yapılmıştır. Kaynaklı numuneler ve çekme deneyine tabi tutulan numunelerin kırılma yüzeyleri optik ve tarama elektron mikroskopları kullanılarak incelenmiştir ve gerekli bölgelerden EDS analizi alınmıştır. Deneyler sonunda en iyi sonuçlar direnç kaynak yöntemi ile birleştirilen numunelerden elde edilmiştir. Bilim kodu : 6262001 Anahtar kelimeler : Süperalaşımlar, ODS, Mekanik Alaşımlama, Kaynak, Mekanik özellikler Sayfa adeti : 160 Tez yöneticisi : Doç.Dr. Mehmet TÜRKER
Özet (Çeviri)
11 APPLICATION OF FUSION WELDING TECHNIQUES TO FERRITIC SUPERALLOYS MATERIALS (M.Sc. Thesis) K. Sinan YILDIZ GAZİUNVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT The weldability of mechanically alloyed ferritic alloys with sheet, plate and tube forms has been investigated using TIG, electric arc and resistance welding techniques. Tensile and bend tests methods have been conducted an weld metal. Fracture surfaces of the broken parts have been investigated by light and scanning electron microscope and analysed with the better results have been obtained resistance welding method compared to the TIG and electric arc welding methods. Science code : 6262001 Keywords : Superalloys, ODS, Mechanical Alloying, Welding, Mechanical Properties Page number : 160 Adviser : Doç.Dr. Mehmet TÜRKER