Elektromagnetik valf tasarımı ve orantılı konum kontrolu
Desing of an electromagnetic valve and proportional position control
- Tez No: 85919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ELEKTROMAGNETIK VALF TASARIMI VE ORANTILI KONUM KONTROLÜ Kadir YILMAZ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET Bu çalışmada, endüstride kullanılan valflere alternatif bir oransal valf geliştirilmiştir. Bu oransal valfin yapısında selenoid, selenoid içerisinde manyetik alan etkisi ile hareket eden armatür ve armatürün istenilen pozisyon da hareketini sağlayan PWM kontrol kartı kullanılmıştır. Selenoidin tasarımında Gemini simülasyon programı kullanılmıştır. Armatür ile selenoid arasındaki hava aralığı armatürün hareketi ile değiştirilebilir. Hava aralığının boyu selenoid akımı ile doğru orantılıdır. Böylece selenoid akımı değişiminin kontrolü armatür pozisyon kontrolünün yapılmasını sağlar. Değişken selenoid akımı PWM kontrol kartı ile istenilen bölgede sınırlandırılarak armatüre amaçlanan hareket yaptırılmıştır. I Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Oransal kontrol, PWM teknikleri, selenoidler. Sayfa Adedi : 88 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Osman GÜRDAL
Özet (Çeviri)
11 DESIGN OF AN ELECTROMAGNETIC VALVE AND PROPORTIONAL POSITION CONTROL (M. Sc. Thesis) Kadir YILMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT In this study, an alternative proportional valve was developed to the conventional industrial valves. In this proportinal valve, there are solenoid, an armature that moves in solenoid with the help at magnetic circuit and a PWM control card that moves armature in desired position. In solenoid design, Gemini simulation program was used. Air gap between armature and solenoid can be varried by armature movement. Air gap length is proportional to solenoid current. Thus by controlling of solenoid current change, armature position control is obtained. Armature moved in desired position by alternative solenoid current with PWM control card and by limiting in desired region. Science code : 626.01.01 Key Words : Proportional control, PWM techniques, solenoids. Page number : 88 Adviser : Assist. Prof. Dr. Osman GÜRDAL