Sulardaki siyanür kirliliğinin dolgulu kolonlarda adsorpsiyon yoluyla giderilmesi
Removal of cyanide pollution from water in packed columns by adsorption
- Tez No: 85917
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALICILAR, YRD. DOÇ. DR. İRFAN AR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 135
Özet
SULARDAKİ SİYANÜR KİRLİLİĞİNİN DOLGULU KOLONLARDA ADSORPSİYON YOLUYLA GİDERİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hakan YASLIKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1999 ÖZET Bu çalışmada, sulardaki siyanür kirliliğinin dolgulu kolonlarda adsorpsiyon yolu ile giderilmesine çalışıldı. Ön deneylerde kesikli sistem kullanılarak hangi adsorbanm daha aktif olduğu araştırıldı. Bu amaçla; pH, konsantrasyon, sıcaklık vb. gibi bütün şartlan aynı olan çözeltiler hazırlanarak içlerine aynı ağırlıklarda sepiolit, aktif karbon, meşe palamudu, diyatome toprağı ve klinoptilolit konuldu. Bu ön çalışmalarda elde edilen bulguların ışığında aktif karbon ve sepiolitin diğer adsorbanlara göre daha etkin olduğu belirlendi. Adsorpsiyon verimi üzerine; konsantrasyon, pH, sıcaklık ve sıvı akış hızı parametrelerinin etkilerini belirlemek amacıyla her iki dolgu için de iki farklı pH değerinde, üç farklı sıcaklıkta, üç farklı konsantrasyon ve üç farklı sıvı akış hızında bir dizi deney gerçekleştirildi. Ayrıca dolgu boyutunun ve yatak yüksekliğinin etkisini incelemek amacıyla sadece sepiolit kullanılarak üç farklı dolgu yüksekliğinde ve üç farklı dolgu çapında deneyler yapıldı. Her farklıdurum için çeşitli sürelerde kolon çıkışından alman numuneler TS 5945 'e göre analiz edilerek siyanür konsantrasyonu tayin edildi ve adsorbanın doygunluğa eriştiği durumda deneyler kesildi. Çözeltideki siyanürün giriş ve çıkış konsantrasyonları yardımıyla dolgu maddelerinin adsorpsiyon kapasiteleri belirlendi ve bu değerler değişik şartlar için grafiğe geçirildi. Çalışma şartlarına bağlı olarak adsorpsiyon kapasitesinin belirlenmesi amacıyla sepiolit ve aktif karbon için model türetildi ve sonuçlar farklı açılardan mukayese edildi. Sonuçta, sulardaki siyanürün adsorpsiyonu için, aktif karbonun sepiolite nazaran daha iyi adsorplama kapasitesine sahip olduğu, ancak sepiolitle de yakın değerlere ulaşıldığı görüldü. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Sayısı Tez Yöneticisi : 603.03.00 : Siyanür, su arıtma, sepiolit, aktif karbon, dolgulu kolon : 116 Doç.Dr. Ahmet ALICILAR - Yrd.Doç.Dr. İrfan AR
Özet (Çeviri)
Ill REMOVAL OF CYANIDE POLLUTION FROM WATER IN PACKED COLUMNS BY ADSORPTION Hakan YASLIKAYA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1999 ABSTRACT In this study, removal of the cyanide in the water in packed columns by adsorption was investigated. It is tried to determine the active adsorbent (among the various adsorbent) in preliminary experiment by using batch system. In order to achieve this goal the solutions whose all properties such as pH, temperature, concentration are the identical were prepared and the equal amount of sepiolite, active carbon, clinoptilolite, oac volania, diatomoceous earth were put in sample solutions. Under the light of the knowledge gained from the preliminary experiments, it was determined that active carbon and sepiolite are more effective than others. In order to determine the effect of concentration, pH, temperature and liquid flow rate on adsorption efficiency, a group of experiment were carried out for both of the adsorbents at two different pH, three different temperatures, three different concentration and three different liquid flow rates. Furthermore, in order to determine the effect of packing height and particle size on adsorption capacity, a number of experiment were performed at three different packing heights and three different particle sizes by using sepiolite keeping the allIV other parameters as constant. In all experiments, the samples taken from the outlet of the column were analyzed according to TS 5945 (a titrimetric method) in order to determine the cyanide concentration and experiments were stopped when adsorbent saturated with cyanide. Adsorption capacities of the packing materials were determined by measuring cyanide concentration in solution at the inlet and outlet of the column and obtained values were plotted as a function of time for different operating conditions. A model was developed for sepiolite and active carbon to determine the adsorption capacity as a function of operations and the results were compared in various respects. As a result it was found that active carbon is a better adsorbent than a nature clay mineral, sepiolite while sepiolite shows high adsorption capacity close to that active carbon. Science Code Keywords Page Number Advisors :603. 03. 00 :Cyanide, water treatment, sepiolite, active carbon, packed column : 116 :Doç.Dr.Ahmet ALICILAR, Yrd.Doç.Dr.İrfan AR