İnme sonrası disfajide oyun tabanlı EMG-biyogeribildirim tedavisinin etkinliği
Efficacy of game-based EMG-biofeedback therapy in post-stroke dysphagia
- Tez No: 859203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT İNANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmada inme sonrası disfajisi olan hastalarda oyun tabanlı EMG-biyogeribildirim ile yapılan egzersiz uygulamalarının yutma fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif randomize kontrollü olarak planlanan araştırmaya, inme sonrası disfajisi olan 33 hasta dahil edildi. Çalışma grubuna oyun tabanlı EMG-biyogeribildirim kullanılarak Mendelsohn manevrası ve eforlu yutma manevrası, kontrol grubu ise yalnızca sözel geri bildirim ile Mendelsohn manevrası ve eforlu yutma manevrası 30 dakika süresince toplam 15 seans uygulandı. Ayrıca her iki grubun tedavisine oral motor egzersizler ve termal taktil stimülasyon eklendi. Çalışma öncesi ve sonrası hastalara klinik yutma değerlendirmesi, Videofloroskopik Yutma Değerlendirmesi (VFYD) yapıldı ve Fonksiyonel Oral Alım Skalası (FOAS), Penetrasyon Aspirasyon Skalası (PAS), Disfaji Şiddeti Skalası (DŞS) ve Disfaji Handikap İndeksi (DHİ) ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışma grubunda FOAS skorlarında (p=0.038), sıvı gıdalar ile PAS skorlarında (p=0,026) ve DŞS skorlarında (p=0,003) anlamlı düzelme saptanırken, kontrol grubunda anlamlı değişim olmadı. Yarı katılar ile PAS skorlarında her iki grupta (çalışma grubu p=0,002, kontrol grubu p=0,023) düzelme görülürken, tedavi sonrası çalışma grubu yarı katı-PAS skorları kontrol grubuna göre anlamlı daha iyiydi (p=0.031).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of game-based EMG biofeedback exercises on swallowing function and quality of life in patients with post-stroke dysphagia. Methods: The prospective randomized controlled trial included 33 patients with post-stroke dysphagia. The study group received Mendelsohn's maneuver and effortful swallowing maneuver with game-based EMG biofeedback, while the control group received Mendelsohn's maneuver and effortful swallowing maneuver with verbal feedback only for 30 minutes for a total of 15 sessions. In addition, oral motor exercises and thermal tactile stimulation were added to the treatment of both groups. Before and after the study, patients underwent clinical swallowing assessment, and videofluoroscopic swallowing study (VFSS), and were evaluated with the Functional Oral Intake Scale (FOIS), Penetration Aspiration Scale (PAS), Dysphagia Outcome and Severity Scale (DOSS), and Dysphagia Handicap Index (DHI). Results: Significant improvements were seen in FOIS scores (p = 0.038), PAS liquid scores (p = 0.026), and DOSS scores (p = 0.003) in the study group, while there was no significant change in the control group. While PAS semi-solid scores improved in both groups (study group p = 0.002, control group p = 0.023), PAS semi-solid scores were significantly better in the study group than in the control group after treatment (p = 0.031).