ABILHAND El Fonksiyonu Anketi'nin Sistemik Skleroz Hastalarında El Fonksiyonunu Değerlendirmedeki Etkinliği
The effectiveness of the ABILHAND hand function questionnaire in assessing hand function in patients with systemic sclerosis
- Tez No: 859202
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇEFLE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ABILHAND El Fonksiyonu Anketi'nin sistemik skleroz hastalarında el fonksiyonunu değerlendirmedeki etkinliği Giriş ve Amaç: Sistemik skleroz (SSk) hastalarında önemli bir morbidite nedeni olan el fonksiyonlarında bozulma pek çok faktöre bağlı gelişebilir. SSk hastalarında klinik pratikte veya araştırma amaçlı el fonksiyonlarını değerlendiren az sayıda ölçek vardır. Çalışmamızda; SSk hastalarında mABILHAND el fonksiyonu ölçeğinin Türkçe versiyonunun validasyonunu yapmak, klinik takipte etkin ve güvenli bir ölçeğin kullanılabilirliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mart 2023-Ağustos 2023 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Romatoloji Polikliniği'nde 2013 ACR/EULAR SSk sınıflama kriterlerini karşılayan 77 hasta dahil edildi. Katılımcılardan mABILHAND, Kısa Form-36 (SF-36:Short Form-36), Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) ve skleroderma-HAQ (sHAQ) anketlerinin Türkçe versiyonlarını doldurmaları istendi. Otuz beş hasta, ilk ziyaretten iki hafta sonra mABILHAND anketini tekrar doldurdu. Hastaların tanıları sırasında bakılmış olan otoantikorları, tıbbi kayıtlarından elde edildi. Muayeneleri sırasında mRCS, parmak ucu-el ayası mesafesi, maksimum el ekstansiyonu mesafesi ve el kavrama kuvveti ölçümleri yapıldı. Bulgular: mABILHAND skorları el fonksiyonlarını etkileyen komplikasyonlardan aktif dijital ülser, dijital ülser skarı ve pitting skarı ayırt etmede etkilidir. Fizik muayene bulgularından ortalama el kavrama kuvveti ve ortalama parmak ucu-el ayası mesafesi ölçümleri ile koreledir. Daha öncesinde SSk hastalarında kullanılan ve etkinliği gösterilmiş HAQ, sHAQ ve SF-36 anketleri ile tutarlıdır. Test - tekrar test uygulanabilirliği açısından uygun bir ankettir. Sonuç: mABILHAND anketi; hastaların takiplerinde kolayca uygulanabilecek, kısa süreli, anlaşılır ve net ifadeler içeren bir anket olup el fonksiyonlarını etkileyecek komplikasyonları ayırt etmede etkin görülmektedir. Ancak Türk hastalar için validasyonunda cinsiyet ve çalışma durumundan etkilenmeyecek aktivitelere yer verilebilir.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of the ABILHAND Hand Function Questionnaire in assessing hand function in patients with systemic sclerosis Aim: Deterioration in hand functions, which is an important cause of morbidity in patients with systemic sclerosis (SSc), may occur due to many factors. There are few scales that evaluate hand functions in SSc patients in clinical practice or for research purposes. In our study; It was aimed to validate the Turkish version of the mABILHAND hand function scale in SSc patients and to evaluate the usability of an effective and safe scale in clinical follow-up. Materials and Methods: 77 patients who met the 2013 ACR/EULAR SSc classification criteria at Kocaeli University Research and Application Hospital Rheumatology Polyclinic between March 2023 and August 2023 were included in the study. Participants were asked to fill out the Turkish versions of the mABILHAND, Short Form-36 (SF-36), Health Assessment Questionnaire (HAQ) and scleroderma-HAQ (sHAQ) questionnaires. Thirty-five patients filled out the mABILHAND questionnaire again two weeks after the initial visit. The patients' autoantibodies, which were tested during their diagnosis, were obtained from their medical records. During the examinations, mRCS, fingertip-palm distance, maximum hand extension distance and hand grip strength were measured. Results: mABILHAND scores are effective in distinguishing active digital ulcer, digital ulcer scar and pitting scar from complications affecting hand functions. The questionnaire results are related to the average hand grip strength and average fingertip-palm distance measurements, which are physical examination findings. Our questionnaire is consistent with the HAQ, sHAQ and SF-36 questionnaires which previously used and known to be effective in SSc patients. It is a convenient questionnaire in terms of test-retest applicability. Conclusion: The mABILHAND questionnaire is a short-term, understandable and clearly worded questionnaire that can be easily applied in the follow-up of patients, and is seen to be effective in distinguishing complications that will affect hand functions. However, for Turkish patients, activities that will not be affected by gender and working status can be included in the validation.