Dizi ifadelerine dayanan yeni bir optiksel karakter tanıma algoritması
A New optical character recognition algorithm based on string expressions
- Tez No: 85921
- Danışmanlar: DOÇ.DR. F. NİHAL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
DİZİ İFADELERİNE DAYANAN YENİ BİR OPTIKSEL KARAKTER TANIMA ALGORİTMASI (Yüksek Lisans Tezi) Derya YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET Bu çalışmada karakter tanıma (OCR) uygulamaları için yeni bir tanıma algoritması ve database yapısı geliştirilmiştir. DECRA adı verilen tanıma algoritması, iskelet halindeki karakteri,“dizi”adı verilen pixel grupları ve bu diziler arasındaki bağlantı tanımlan ile ifade eder. DECRA algoritması, karmaşık matematiksel ifadeler kullanmadan basit şekilde istendik karakter bilgileri üretir. Database 'in yapısı ise burada ortaya çıkan karakter bilgilerine göre oluşturulmuştur. Database'de karakterler“segment”denilen parçalar ve segmentlere ait özelliklerle tanımlanmışlardır. DECRA algoritmasının çıkışından alman karakter bilgileri segmente edilir. Bu bilgiler database'de tanımlı karakter bilgileri ile karşılaştırılır ve tanıma işlemi gerçekleşir. Algoritmanın doğruluğu teorik ve uygulamalı olarak test edilmiş ve hatalı tanımayla karşılaşılmamıştır. Teorik olarak çok çeşitli gürültü seviyelerindeki bozuk karakterler incelenmiş ve algoritma bu tür karakterleri tanıyacak şekilde geliştirilmiştir. Uygulamada ise doküman tanıması yapılmadığından, düzgün karakterler üzerinde çalışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 646.04.01 Karakter tanıma, zayıflatma 121 Doç.Dr.F.Nihal GÜLER
Özet (Çeviri)
A NEW OPTICAL CHARACTER RECOGNITION ALGORITHM BASED ON STRING EXPRESSIONS (M.Sc. Thesis) Derya YILMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT In this thesis, a new character recognition algorithm and database structure was developed for recognition of character's applications (OCR-Optical Character Recognition). The new algorithm; called DECRA, expresses character in skeletion form, pixel groups called“string”and relationships among the strings. DECRA algorithm produces the requested character information in a simple way that doesn't require complicated mathematical expressions. Structure of the database was built according to the character informations that arised from DECRA. The characters in the database were defined by segments and their properties. The character information from the output of DECRA were segmented. This information is compared with the characters defined in the database and recognition is realized. Performance of the algorithm was tested theorietically and practically. The algorithm has worked correctly. Various characters with theorietically different noise level were studied and the algorithm was developed to recognize these kinds of characters. However, since no definition was made for documents, characters without noise were studied in practice. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 646.04.01 Character recognition, skeletion 121 Doç.Dr.F.Nihal GÜLER