Sağlık Bakanlığındaki yeni denetim yapısının denetim elemanları üzerindeki etkisi
The impact of new inspection mechanism at the Ministry of Health established on inspectors
  1. Tez No: 405592
  2. Yazar: ABDULLAH SAVAŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA SİVÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünyada özel ve kamu yönetimlerinin doğduğu andan itibaren yönetimin olmazsa olmaz parçası olan denetim kavramı, çok eski dönemlere dayanan ve uygulanan bir faaliyet olmuştur. Kamu yönetiminde kamu hizmetlerinin hukuka uygun, etkin ve verimli sürdürülebilmesi için denetim fonksiyonu önemli bir yere sahiptir. Türkiye'de ve dünyadaki kamu kurum ve kuruluşları gerek kendi bünyelerindeki denetim birimleri gerekse dış denetim birimleri aracılığıyla faaliyetlerini sürekli denetime tabi olarak sürdürmektedir. Bunun sonucu olarak Sağlık Bakanlığı'nın bünyesinde de Bakanlığın faaliyetlerini denetlemek için kurulmuş bir denetim birimi mevcuttur. Bakanlığın teşkilat yapısı, 2011 yılında çıkartılan 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirilmiş ve bu kapsamda denetim biriminin yapısı ile ilgili ve burada görev yapan denetim elemanlarını etkileyen bir dizi değişiklik yapılmıştır. Araştırmanın amacını, yeni denetim yapısının denetim elemanlarına etkisinin belirlenmesi oluşturmuştur. Bu amaçla toplam 119 denetim elemanına anket uygulanmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre yeni denetim yapısı, mesleki unvan değişikliği ve denetim faaliyetine ilişkin ifadelere denetim elemanlarının verdikleri cevapların bu kişilerin unvanı, çalıştığı kurum ve mesleki deneyim sürelerine göre farklılık gösterip göstermediğinin tespiti amacıyla toplam dokuz hipotez geliştirilmiştir. Hipotez sonuçlarına göre, yeni denetim yapısı ve mesleki unvan değişikliğine ilişkin ifadelere ilişkin cevaplarının denetim elemanlarının unvanları ve mesleki deneyim sürelerine göre farklılık göstermediği, fakat çalıştıkları kuruma göre farklılık gösterdiği, denetim faaliyetine ilişkin cevapların ise, denetim elemanlarının unvanları, çalıştıkları kurum ve mesleki deneyim sürelerine göre farklılıklar oluştuğu tespit edilmiş ve farklılıkların oluştuğu hipotezler kabul edilmiş diğerleri ise reddedilmiştir. Sonuç olarak, analiz sonucunda yeni denetim yapısı, mesleki unvan değişikliği ve denetim faaliyetleri konularında denetim elemanlarının büyük çoğunluğunda memnuniyetsizlik ve motivasyon eksikliği olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inspection has always been a core activity of administration since the establishment of administrative units in both private and public entities. For governments and public entities, inspection has a vital role in providing effective and efficient services to public in legal framework. Similar to other countries, inpection has been conducted by inpection units within the entities and external inspection units in Turkey. The Ministry of Health has also an inspection unit to audit and supervise activities and practices done by the Ministry. In 2011, Decree Law No.663 was enacted, and a series of changes were made regarding the inspection units. As a result, these changes affected the status of inspectors and how inspection process works. The purpose of this study is to assess the effect of new inspection structure on inspectors. In this respect, a survey was conducted among 119 inspectors, and answers were analyzed. Nine hypotheses were developed to analyze whether the answers about inspections, change in titles and new inspection structure differ among participants with respect to their title, agencies and work experience. Results show that answers for new inspection structure and change in titles are not statistically different with respect to their titles and work experience; however, answers are statistically different with respect to their agencies. Answers for inspections are statistically different with respect to titles, agencies and work experience, and hypotheses about differences are accepted while others are rejected. Overall, our results show that new inspection structure, inspections and change in titles created unsatisfaction and reduced motivation among inspectors.