Öteleme hiperyüzeyleri üzerine
On translation hpyersurfaces
- Tez No: 859223
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde öteleme hiperyüzeyleri hakkında daha önce yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölüm temel kavramlara ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, Rn+1 Öklid uzayında skalar eğriliği sıfır olan öteleme hiperyüzeylerinin denklemleri verilmiştir.Dördüncü bölümde; Rn+1q yarı Öklid uzayında skalar eğriliği sıfır olan öteleme hiperyüzeylerinin denklemleri bulunmuş ve sabit skalar eğrilikli her öteleme hiperyüzeyinin skalar eğriliğinin sıfır olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of four chapters. In the first chapter, previous studies on translation hypersurfaces are mentioned. In the second chapter divided into preliminaries. In the third chapter, the equations of translation hypersurfaces with zero scalar curvature in the Euclidean space Rn+1 were given. In the fourth chapter, in the semi-Euclidean space Rn+1q the equations of translation hypersurfaces with zero scalar curvature were found, and it was shown that the scalar curvature of every translation hypersurface with constant scalar curvature is zero.