Akut pankreatitli hastalarda manyetik rezonans görüntüleri üzerinden ductus pancreaticus ve ductus choledochus morfometrisinin incelenerek klinik risk skorları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of ductus pancreaticus and ductus choledochus morphometry on magnetic resonance images in patients with acute pancreatitis and its relationship with clinical risk scores
  1. Tez No: 859251
  2. Yazar: SADIK BUĞRAHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL IRMAK SAPMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Gastroenteroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Gastroenterology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, akut pankreatit'li (AP) bireylerde ductus pancreaticus (DP) ve ductus choledochus (DC) morfometrisini değerlendirerek, hastalığın klinik risk skorlamaları ile çap değişiklikleri arasındaki korelasyon üzerinden prognoz tahmini yapmaktır. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde Ocak 2021-Mart 2023 tarihleri arasında AP tanısı ile tedavi altına alınan; endikasyon dahilinde MRCP çekilen ve gerekli biyokimyasal parametreleri incelenen 67 hasta ve sağlıklı kontrol grubundan 65 birey retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda MRCP görüntüleri üzerinden değerlendirilen DP ve DC morfolojisi SIRS, Ranson, BISAP, APACHE II ve Glasgow-Imrie skorları hesaplanarak akut pankreatitin ciddiyeti ile karşılaştırılmıştır. AP grubundaki bireylerin %32,8'inde DP çapı (>3 mm), %38,8'inde DC çapı (>7 mm) normalden geniş saptanmıştır. Kontrol grubundaki bireylerde ise DP ve DC çapı normal boyutlarda bulunmuştur. Ortalama DP ve DC çapları AP grubunda sırasıyla 2,9±0,8 mm ve 7,3±2,9 mm iken, kontrol grubunda sırasıyla 2,2±0,4 mm ve 4,3±1,2 mm idi. Ölçümlerde gruplar arasında cinsiyetler açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the morphometry of the pancreatic duct (PD) and choledochal duct (CD) in individuals experiencing Acute Pancreatitis (AP) and to predict prognosis based on the correlation between clinical risk scoring and diameter changes. We retrospectively analyzed 67 patients treated with a diagnosis of AP between January 2021 and March 2023 at the Gastroenterology Clinic of Tokat Gaziosmanpaşa University Medical Faculty Hospital. These patients underwent MRCP within the indication, and their necessary biochemical parameters were analyzed. Additionally, 65 individuals comprised the healthy control group. In this study, we compared PD and CD morphology, evaluated on MRCP images, with the severity of acute pancreatitis by calculating SIRS, Ranson, BISAP, APACHE II, and Glasgow-Imrie scores. The PD diameter (>3 mm) was larger than normal in 32.8% of the AP group, and the CD diameter (>7 mm) was larger than normal in 38.8%. In the control group, PD and CD diameters were within normal ranges. Mean PD and CD diameters were 2.9±0.8 mm and 7.3±2.9 mm, respectively, in the AP group and 2.2±0.4 mm and 4.3±1.2 mm, respectively, in the control group. No significant difference was found between genders.