Akut pankreatit hastalarında BT hastalık şiddet skorlaması ile MRG bulgularının karşılaştırılması ve hastane yatış süreleri ile korelasyonu
Compairson of CT and mri severity scores and their correelation with lenght of hospital stay in acute pancreatitis patients
  1. Tez No: 661863
  2. Yazar: GİZEM DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ MEHMET ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı akut pankreatit hastalarında MRG'nin, günümüzde altın standart görüntüleme modalitesi kabul edilen BT kadar tanısal ve prognostik değere sahip olduğunu gösterebilmek ve en azından pediyatrik yaş grubu, gebe ve BY'liği bulunan özellikli hastalarda, çoklu takip incelemelere ihtiyaç duyan ağır klinik seyirli AP hastalarında rutin pratikte kullaılmasını sağlamaktır. Materyal ve Metod: Etik kurul kararıyla kliniğimizde Ocak 2016 - Mayıs 2019 tarihleri arasında abdomene yönelik KBT ve KMRG incelemesi yapılan, AP klinik ve lab tanısı olan 39 kadın, 36 erkek toplam 75 hastanın (ortalama yaş 51,01±16,61) görüntüleri PACS sistemi üzerinden retrospektif olarak incelendi. Tüm hastaların BTŞİ, M-BTŞİ ve aynı parametreler üzerinden oluşturulmuş MRŞİ, M-MRŞİ' leri 3 gözlemci tarafından hesaplandı. Şiddet indeks paramtrelerinden inflamasyon ve nekroz ölçümlerinin gözlemciler içi BT ve MRG için uyumu Wilcoxon Signed Rank test ile, şiddet indekslerinin gözlemciler içi ve gözlemciler arasındaki uyumu sınıf içi korelasyon katsayısı ile (Intraclass Correlation Coefficient), şiddet indeks değerlerinin hastane yatış süreleri ile korelasyonunu Spearman's korelasyon analizi ile değerlendirdik. Bulgular: Pankreatik inflamasyon BT ve MRG ölçümleri arasında radyolog A'da istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05). Pankreatik nekroz BT ve MR ölçümler arasında Radyolog A ve B'de istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,08, p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aims of our study is to demonstrate that MRI has diagnostic and prognostic value as much as CT, which is currently accepted as the gold standard, in patients with acute pancreatitis and to engage using in routine practice of at least patients with kidney failure, in pediatric ages, pregnants and patients with severe acute pancreatitis who need multiple follow-up examinations. Materials and Methods: Under the decision of Ethics Comitee, images of 39 female and 36 male, a total 75 patients with diagnosis of acute pancreatitis according to clinically and labrotary test who underwent abdominal CT and MRI examinations between January 2016 – May 2019, were analyzed retrospectively through PACS system. By three radiologists, CTSI, M-CTSI and MRSI, M-MRSI designed with the same parameteres were calculated for all of the patients. We evaluated the compability of inflamtion and necrosis, which are among the severity index parameteres, between CT and MR for intra-observer agreement with Wilcoxon Signed Rank test, the intra and inter observer agreement for severity index parameters with Intraclass Correlation Coeffecient and the correlation between severity index parameters and hospitalization with Spearmen's correlation analysis. Findings: A statistically significant difference in evaluting pancreatic inflammation and necrossis between CT and MRI was found in radiologist A. There were no significant difference in B and C. In radiologist A and B, no statistically significant difference was found between BT and MRI assesing necrosis. Radiologist C detected the parenchymal necrosis %15 higher in MRI than CT, consistent with literature. Compared to CT, radiologist A and C asssesed the extrapancreatic complications higher at a rate of %15 and %17 respectively in MRI, in te line with the literature that MRI detects complications and necrosis more precisely. Interonserver agreement was found staticstically significant assesing severity index between CTSI and M-CTSI, and between MRSI and M-MRSI in radiologist A (%68-%82), radiologist B (%74-%82) and radiologist C (%73-%87). On the other hand, compabilities of CTSI with MRSI, and of M-CTSI with M-MRSI were observed lower level with %59-%63, %62-%54, %58-%57 in radiologist A,B and C respectively. The reason for this, severity index has increased to next level by %13 in M-MRSI and %16 in MRSI according to radiologist A assesment. In Radiologist C, these rates were measured as 21% and 22%. In accordance with MRI literature, disease severity was measured equally or more precisely with CT. In the correelation between hospitalization and severity index, MRSI is detected as the most compatible assesment for all 3 radiologists.