Koroner arter hastalarında mitokondriyal hasar belirteçleri ve ilgili genlerin ekspresyonu
Mitochondrial damage markers and expression of related genes in coronary artery patients
  1. Tez No: 859253
  2. Yazar: FATMA ZEHRA ERBAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar, dünya çapında morbidite, mortalite ve sağlık harcamaları' nın önde gelen nedenidir. Hiperkolesterolemi, koroner arter hastalığı (KAH) gibi aterosklerotik hastalıkların gelişmesine yol açan önemli bir risk faktörüdür. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda apoptotik veya nekrotik hücre ölümlerinde ve hücresel strese bağlı olarak mitokondriyal kalite kontrol mekanizmalarının başarısız olduğu durumlarda, mitokondriyal DNA'nın (ccf-mtDNA) hücreden dışarı çıkarak sistemik dolaşıma geçtiği ve hasarla ilişkili moleküler paternler (DAMP) olarak görev aldığı bildirilmektedir. Çalışmamızda, bu bilgilerden yola çıkarak endikasyonu gereği statin türevi ilaçları kullanan bireylerde statinlerin, mitokondriyal biyogenezi gösteren, AKT-1 ve PGC-1α ile mtDAMP olarak bilinen ve mitokondriyal hasarla ilişkilendirilmiş mtDNA, TFAM parametreleri ve de KLU'nun üzerine olan etkileri değerlendirildi. Çalışmamızda Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji polikliniğine başvuran, endikasyonları kapsamında hiperkolesterolemi tedavisi alan 40 KAH ve rutin kontrol için gelen 40 sağlıklı bireyin serum Peroksizom Proliferatörleri ile Aktifleştirilen Reseptör Gama Koaktivatörü 1-Alfa (PGC1α), Mitokondriyal Transkripsiyon Faktörü A (TFAM), Klusterin (KLU), Rac-alfa Serin, Treonin-protein Kinaz (AKT-1) düzeyleri, aynı parametrelerin tam kan gen ekspresyon düzeyleri ile mtDNA serum düzeyleri ve kopya sayısı değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatistiği SPSS 26 paket programı kullanılarak yapıldı. Ayrıca MEDCALC programı ile bu parametrelerin Receiver operating characteristic (ROC) eğrisi kullanılarak hastalığı ön görme gücü belirlendi.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the leading cause of morbidity, mortality and health expenditure worldwide. Hypercholesterolemia is a major risk factor for the development of atherosclerotic diseases such as coronary artery disease (CAD). Recent studies have reported that in apoptotic or necrotic cell death and in cases where mitochondrial quality control mechanisms fail due to cellular stress, mitochondrial DNA (ccf-mtDNA) exits the cell and enters the systemic circulation and acts as damage associated molecular patterns (DAMP). Based on this information, we evaluated the effects of statins on AKT-1 and PGC-1α, which indicate mitochondrial biogenesis, and mtDNA, TFAM parameters known as mtDAMP, which are associated with mitochondrial damage and mtDNA, TFAM parameters and CLU in individuals using statin-derived drugs as indicated. In our study, serum Peroxisome Proliferators Activated Receptor Gamma Coactivator Gamma Coactivator 1-Alpha (PGC1α) levels were measured in 40 CAD patients admitted to the Cardiology outpatient clinic of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital and treated for hypercholesterolemia within the scope of the indications and in 40 healthy individuals who came for routine control, Mitochondrial Transcription Factor A (TFAM), Klusterin (KLU), Rac-alpha Serine, Threonine-protein Kinase (AKT-1) levels, whole blood gene expression levels of the same parameters and mtDNA serum levels and copy number were evaluated. The statistical analysis of the obtained data was performed using SPSS 26 package program. In addition, the predictive power of these parameters was determined by using Receiver operating characteristic (ROC) curve with MEDCALC program.