Menü tasarımı ve menüde yiyecek fotoğraflarının kullanımının müşteri tercihi ve algısına etkisi
The effect of menu design and the use of food photos in the menu on customer preference and perception
- Tez No: 859254
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Nitel araştırma deseninin kullanıldığı bu keşifsel, yorumlayıcı ve yarı deneysel araştırmanın temel amacı yiyecek içecek işletmelerine giden müşterilerin sipariş tercihlerine, menülerde kullanılan yiyecek fotoğraflarının etkilerini belirlemek, literatürdeki uygulamalı araştırma eksikliği yönünden katkı sağlamak ve elde edilen bulgular ve sonuçlar ile yiyecek – içecek sektörü karar vericilerine yarar sağlamaktır. Araştırma verileri, 12 Aralık 2022 ve 17 Nisan 2023 tarihleri arasında 40 katılımcıdan toplanmıştır. Verilerin toplanmasında bu araştırma için uzman görüşleri neticesinde hazırlanmış deney menüsü ve yapılandırılmış soru formları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların yiyecek içecek işletmelerinde yaptıkları yemek tercihlerinde, menüde kullanılan yiyecek fotoğraflarından etkilendikleri, karar verme aşamasında fotoğrafların önemli bir etkiye sahip olduğu ortaya konmuştur. Ortaya çıkan bir başka sonuç ise, işletmelerin kullandıkları menünün tasarımına, düzenine, temizliğine ve fotoğraflarına gösterdikleri özenin veya özensizliğin, katılımcıların zihnindeki işletme algısını olumlu ya da olumsuz yönden etkilediğidir. Menülerde kullanılan fotoğrafların, katılımcıların sipariş ettikleri yemek ile ilgili olan beklentilerini de etkilediği araştırmada elde edilen bir diğer sonuçtur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Yiyecek – İçecek Fotoğrafçılığı, Menü, Menü Tasarımı
Özet (Çeviri)
The main purpose of this exploratory, interpretive and quasi-experimental research, in which the qualitative research design is used, is to determine the effects of the food photos used in the menus on the order preferences of the customers going to the food and beverage businesses, to contribute in terms of the lack of applied research in the literature, and to provide benefit the decision makers of the food and beverage industry with the findings and results. Research data were collected from 40 participants between 12 December 2022 and 17 April 2023. Experiment menu and structured questionnaires prepared as a result of expert opinions for this research were used in data collection. As a result of the research, it was revealed that the participants were affected by the food photos used in the menu in the food preferences they made in the food and beverage businesses, and the photos had a significant impact on the decision-making process. Another result that emerged is that the care or carelessness shown by the businesses to the design, layout, cleanliness and photographs of the menu they use affects the perception of the business in the minds of the participants positively or negatively. Another result of the research is that the photographs used in the menus also affect the expectations of the participants about the food they order. KEYWORDS: Food and Beverage Photography, Menu, Menu Design, Customer Behavior