Sarıyar baraj gölü (Ankara) fitoplanktonunun floristik ve ekolojik yönden incelenmesi
Floristik and ecological properties of phytoplankton in Sarıyer dam lake (Ankara)
  1. Tez No: 85928
  2. Yazar: TAHİR ATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OLCAY OBALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
SARIYAR BARAJ GÖLÜ (ANKARA) FİTOPLANKTONUNUN FLORISTIK VE EKOLOJİK YÖNDEN İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Tahir ATICI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1999 ÖZET Bu çalışmada, Sarıyar Baraj Gölü'nde belirlenen yedi istasyondan plankton örnekleri alınmış, fitoplankton topluluklarının birim hacimdeki organizma sayısı, klorofil-a miktarı ve su kalitesinde meydana gelen değişimler araştırılmıştır. Araştırma sırasında toplam 195 takson tespit edilmiştir. Bunların 35'i Cyanophyta, 75'i Clorophyta, 70' i Bacillariophyta, 2'si Rhodophyta, 4'ü Pyrrophyta, 2'si Chrysophyta, 2'si Xantophyta ve 6'sı Euglenophyta' ya aittir. Baraj gölünde en çok gözlenen organizmalar Cyclotella, Navicula, Nitzschia, Synedra, Chlorella ve Scenedesmus cinsleri olmuştur. Bu çalışmada Sarıyar Baraj Gölü' nün fitoplanktonik tür kompozisyonu ortaya konularak, bunların fiziksel ve kimyasal değişikliklere ve mevsimlere bağlı olarak yıl içerisindeki dağılımları saptanmıştır. Bilim Kodu : Biyoloji. 401.05.00. Anahtar Kelimeler : Fitoplankton, Sarıyar Baraj - Gölü, Algler, Mevsimsel Dağılım, Su Kalitesi. Sayfa Adedi : 147 Tez Yöneticisi : Doç Dr. Olcay OBALİ
Özet (Çeviri)
FLORISTIC AND ECOLOGICAL PROPERTIES OF PHYTOPLANKTON IN S ARI YAR DAM LAKE (ANKARA) (Ph. D. Thesis) Tahir ATICI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1999 ABSTRACT In this study, plankton samples were obtained from seven stations in the Sanyar Dam Lake, -and-the number- of the organizmsramountof- chloropnyll-- a and water quality of the phytoplankton population were examined. During the investigation, a total of 195 taxa were detected. Of those, 35 belong to Cyanophyta,75 Chlorophyta, 70 Bacillariophyta, 2 Rhodophyta, 4 Pyrrophyta, 2 Chrysophyta, 2 Xantophyta and 6 to Euglenophyta. Cyclotella, Navicula, Nitzschia, Synedra, Chlorella and Scenedesmus were the most abundant organisms in the dam lake. In this study, the annual physical and chemical variations as well as seasonal distributions of Sanyar Dam Lake phytoplankton species composition were shown. Science Code : Biology. 401.05.00 Keywords Phytoplankton, Sanyar Dam Lake, Algae, Seasonal Variations, Water Quality. Page Number : 147 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Olcay OBALİ