Bis(1-metil-3-etilbenzimidazolidin-2-ylium)tetrafloroborat, 1,3- dimetilbenzimidazol-2-selenon ve 2-(0-hidroksifenil)-A2-1,3-benzo(4,5) tiazolin kristallerinin x-ışınları kırınım yöntemi ile yapılan çözümü
The Determination of crystal structures of bis(1-methyl-3-ethylbenzimdazolidi- ne-2-ylium)tetrafluoroborate,1,3-dimethylbenzimida zole-2-selenone and 2- (0-hydroxyphenyl)-A2-1,3-benzo(4,5)thiazoline by x-ray diffraction met
  1. Tez No: 85929
  2. Yazar: ABDULLAH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
BİS(l-METİL-3-ETİLBENZİMİDAZOLİDİN-2-YLİUM) TETRAFLOROBORAT, l,3-DİMETİLBENZİMİDAZOL-2-SELENON VE 2- (0-HİDROKSİFENÎL)-A2-13-BENZO[4,5] TİAZOLİN KRİSTALLERİNİN X- IŞINLARI KIRINIM YÖNTEMİ İLE YAPILARININ ÇÖZÜMÜ (Doktora Tezi) Abdullah AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET Bu çalışmada, kristal verileri aşağıda gösterilen üç adet kristal x-ışını kırınım yöntemi ile çözülmüştür. C20H24N4B2F8: a=23.797(5) Â, b=8.330(2)Â, c=l 1.471(2) Â, p=90.17(2)\ monoklinik C2 (No:5), M=494.05 a.k.b., V=2274.1(8) Â3, Z=4, d^l.38 g cm“3 dhsp=1.443 g cin3, T=293(2) K, X(MoKct)=0.71073 Â, u=0.132 mm-1, R=0.083, wR=0.321, S=1.097, (Ap)raax=0.127, Apmax=0.414 e”3, Apmin=-0.242 e“3, topt=1.51 cm. C9Hı0N2Se: a=7.414(l) Â, b=14.339(l) Â, c=9.225(l) Â, p=107.70(l)°, monoklinik P2ı/n (No:14), M=225.15 a.k.b., V=934.2 (2) Â3, Z=4, dhsP=1.601 g cin3, T=293(2) K, X(MoKa)=0.71073 Â, u=3.964 mm'1, R=0.038, wR=0.115, S=1.202, (A/p)max=0.420, Apmax=0.463 e”3, Apmin=-0.449 e“3, topt=0-05 cn*. C13H9NOS: »=12.394(1) Âs b=5.853(l) Â, c=15.631(l) Â, p=l 11.62(1)°, monoklinik P2ı/c (No:14), M=227.27 a.k.b., V=1054.2 (2) Â3, Z=4, dhsp=1.432 g cm”3, T=293(2) K, X(MoKa)=0.71073 Â, n=0.280 mm“1, R=0.047, wR=0.121, S=1.175, (At>)max=3.642, Apmax=0.451 e”3, Apmin=-0.184 eÂ"3, topt=0-71 cm- Bu çalışmada veri toplama ve Lorentz-Polarizasyon düzeltmeleri CAD-4 otomatik difiraktometresi ile yapıldı. Toplanan datalara Y-scan yöntemi ile empirik soğurma düzeltmesi uygulandı. Kristal yapı çözümü için SHELXS-86, SIR-92 bilgisayar programlan kullamldı. Direkt yöntemler yardımıyla kristal yapılar çözüldü. Arıtım; full-matrix en küçük kareler yöntemi kullanılarak SHELXL-93, SHELXL-97 programları ile yapıldı. Bu kristallerin molekül çizimleri için ORTEP-II ve PLATON çizim programlan kullamldı. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 404.05.01 Tetrafloroborat, Selenon, Hidroksifenil 127 Prof.Dr. Hüseyin SOYLU
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF CRYSTAL STRUCTURES OF BIS(1- METHYL-3-ETHYLBENZIMIDAZOLIDINE-2-YLIUM) TETRAFLUOROBORATE,13-DIMETHYLBENZIMIDAZOLE-2- SELENONE AND 2-(0-HYDROXYPHENYL)-A2-l,3-BENZO[4,5] THIAZOLINE BY X-RAY DIFFRACTION METHOD (Ph.D.Thesis) AbduUah AYDIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT In this study, the crystal structure of three crystals have been determined by x-ray diffraction method. Their crystal parameters are given as below. C2oH24N4B2F8: a=23.797(5) Â, b=8.330(2) Â, c=l 1.471(2) Â, 0=90.17(2)°, monoclinic C2 (No:5), M=494.05 a.m.u., V=2274.1(8) Â3, Z=4, dobs=1.38 g cm-3 ^=1.443 g cm' 3, T=293(2) K, X(MoKa)=0.71073 Â, u=0.132 mm-1, R=0.083, wR=0.321, S=1.097, (A/p)max=0.127, Apmax=0.414 eÂ'3, Apmin=-0.242 e“3, topt=1.51 cm. C9Hı0N2Se: a=7.414(l) Â, b=14.339(l) Â, c=9.225(l) Â, p=107.70(l)°, monoclinic P2!/n (No: 14), M=225.15 a.m.u., V=934.2 (2) Â3, Z=4, dcaıc=1.601 g cm-3, T=293(2) K, X(MoKa)=0.71073 Â, u=3.964 mm”', R=0.038, wR=0.115, S=1.202, (Ap)max=0.420, Apmax=0.463 e“3, Apmi”=-0.449 e“3, topt=0.05 cm. C13H9NOS: a=12.394(l) Â, b=5.853(l) Â, c=15.631(l) Â, 6=111.62(1)% monoclinic P2i/c (No:14), M=227.27 a.m.u., V=1054.2 (2) Â3, Z=4, dcaıc=1.432 g cm'3, T=293(2) K, X(MoKa)=0.71073 Â, u=0.280 mm”1, R=0.047, wR=0.121, S=1.175, (A/p)max=3.642, Apmax=0.451 eÂ'3, Apmin=-0.184 eÂ"3, topt=0.71 cm. In this study data collection and Lorentz polarization corrections were performed by the use of CAD-4 diffractometer software. An empirical absorbtion correction based on T-scan method was applied. SHELXS-86 and SIR-92 structure solution programs were used. Crystal structures were solwed by direct methods. Refinement was carried out by full-matrix least-square method by the use of SHELXL-93 and SHELXL-97. Molecular graphics were prepared by ORTEP-II and PLATON plotting programs. Science code : 404.05.01 Key words : Tetrafluoroborate, Selenone, Hydroxyphenyl Page number : 127 Adviser : Prof.Dr. Hüseyin SOYLU