Perioperatif intravasküler volümün transtorasik ekokardiyografi ve ultrasonografik vasküler indeksler ile noninvaziv olarak değerlendirilmesi
Noninvasive assessment of perioperative intravascular volume by transthoracic echocardiography and ultrasonographic vascular indexes
  1. Tez No: 859291
  2. Yazar: AHMET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ÖÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Anestezi uygulamaları sırasında hastaların sıvı durumunun optimize edilmesi, perioperatif süreçteki en temel ve en önemli hedeflerden biridir. Sıvı yönetiminin temel amacı, hemodinamik stabiliteyi sağlamak, perfüzyonu ve oksijenizasyonu ideal düzeyde tutarak hücre metabolizmasını korumaktır. İntravasküler volüm durumunun zamanında, doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde belirlenmesi, hastaların yönetimi için çok önemlidir. Ultrasonografik ve ekokardiyografik ölçümler; non-invaziv olması ve yatak başı uygulanabilmesi nedeniyle son yıllarda intravasküler hacim ve sıvı yanıtlılığı değerlendirmesinde ilgi odağı haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı perioperatif intravasküler volümün ekokardiyografi ve vasküler indeksler kullanılarak tespit edilmesi ve aralarındaki korelasyonlarının araştırılmasıdır. Çalışmamız Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurulu'nun 21.06.2022 tarih, 202/13 toplantı sayılı ve 2022/311 sayılı kararı ile Şubat 2023-Ağustos 2023 arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanesinde yapıldı. Operasyona alınan ve rutin genel anestezi uygulaması yapılan 18-70 yaş arasında olan, ASA skoru I-III olan, omurga cerrahisi uygulanan 80 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastaların preoperatif dönemde demografik verileri, ek hastalıkları, açlık süreleri, rutin olarak değerlendirilen laboratuvar verileri kaydedilmiştir. Anestezi formu verilerinden elde edilecek olan; intraoperatif dönemde kullanılan sıvılar ile kan ve kan ürünü, idrar çıkışları, kan kaybı miktarları, hemodinamik veri değişkenleri kayıt altına alınmıştır. Preoperatif ölçümler ameliyathane odasında yapılmıştır. Postoperatif ölçümler anestezi sonrası derlenme ünitesinde modifiye Aldrete skoru 9 ve üzeri puanı sağlamasından sonra yapılmıştır. Tüm hastalardan, preoperatif ve postoperatif sol ventikül diyastolik iç çap (LVIDd), sol ventrikül sistolik iç çap (LVIDs) ile IVC ve IJV çapları ölçülerek kaydedilmiştir. LVIDd ve LVIDs değerleri kullanılarak sol ventrikül diyastol sonu hacmi (LVEDV), sol ventrikül sistol sonu hacmi (LVESV) ve SV hesaplanmıştır. IVC ve IJV çapları kullanılarak kollapsibilite indeksleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Optimizing the fluid status of patients during anesthesia is one of the most basic and important goals in the perioperative process. The main purpose of fluid management is to ensure hemodynamic stability and protect cell metabolism by keeping perfusion and oxygenation at ideal levels. Timely, accurate and reproducible determination of intravascular volume status is crucial for the management of patients. Ultrasonographic and echocardiographic measurements; Since it is non-invasive and can be applied at the bedside, it has become the focus of attention in the evaluation of intravascular volume and fluid responsiveness in recent years. The aim of this study is to determine perioperative intravascular volume using echocardiography and vascular indices and to investigate the correlations between them. Our study was conducted in the operating room of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital between February 2023 and August 2023, with the decision of the Selçuk University Faculty of Medicine Local Ethics Committee dated 21.06.2022, meeting number 202/13 and numbered 2022/311. 80 patients who underwent spine surgery, aged between 18 and 70, with ASA score I-III, who underwent surgery and routine general anesthesia were included. Demographic data, comorbidities, fasting periods, and routinely evaluated laboratory data of all patients were recorded in the preoperative period. Obtained from the anesthesia form data; Fluids used in the intraoperative period, blood and blood products, urine output, blood loss amounts, and hemodynamic data variables were recorded. Preoperative measurements were made in the operating room. Postoperative measurements were made in the post-anesthesia recovery unit after the modified Aldrete score reached 9 and above. Preoperative and postoperative left ventricular diastolic internal diameter (LVIDd), left ventricular systolic internal diameter (LVIDs), and IVC and IJV diameters were measured and recorded in all patients. Left ventricular end-diastolic volume (LVEDV), left ventricular end-systolic volume (LVESV) and SV were calculated using LVIDd and LVIDs values. Collapsibility indices were calculated using IVC and IJV diameters.