Uzaktan sağlık hizmetlerinde hekim deneyimleri: Bir inceleme
Physician experiences in remote health services: A review
  1. Tez No: 859296
  2. Yazar: NİZAM TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Covid-19 salgını ile birlikte Türkiye'de yaşanan karantinalar, her işte olduğu gibi sağlık hizmetinde de problemler yaratmıştır. Özellikle Covid enfekte olan hastaların, hastane kapasitelerini doldurması ile birlikte diğer kliniklerdeki görevlerin yerine iyi bir şekilde getirilememesi gibi risklerle karşılaşılmıştır. Bu durum karşısında, uzaktan sağlık hizmetlerine ağırlık verilmiştir. Sonuç olarak, uzaktan sağlık hizmetini yerine getirecek olan hekimlerin deneyimleri merak konusu olmuştur. Bu araştırmanın motivasyonu, uzaktan sağlık hizmetini yerine getiren hekimlerin deneyimlerinin incelenmesidir. Bu amaçla araştırma, İstanbul ilinde çeşitli ilçelerde görev yapan hekimler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 101 hekim ile görüşülmüş olup, bu hekimler Devlet Hastanesi, Tıp Fakültesi Hastanesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Özel Hastanelerde çalışmaktadırlar. Araştırmada, hekimlerin uzaktan sağlık hizmeti hakkındaki görüşlerinin incelenmesi için 31 maddelik anket sorusu hazırlanmıştır. Anketin güvenilirliği 0,842'dir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS programı ile birlikte analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, araştırmaya katılan hekimlerin mesleki unvan ve çalıştıkları kurumlara göre uzaktan sağlık hizmetini önerme ve uzaktan sağlık hizmeti ile mesleklerini geliştirme arasında ilişkinin olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
The quarantines experienced in Turkey along with the Covid-19 epidemic have created problems in health care as well as in every business. In particular, risks have been encountered such as the fact that patients infected with Covid cannot fulfill their duties in other clinics well, as they fill the hospital capacities. In the face of this situation, emphasis was placed on remote health services. As a result, the experiences of physicians who will perform remote health services have been a matter of curiosity. The motivation of this research is to examine the experiences of physicians who perform remote health care. For this purpose, the research was carried out with physicians working in various districts of Istanbul. 101 physicians were interviewed within the scope of the research, and these physicians work in Deblet Hospital, Medical Faculty Hospital, Training and Research Hospital and Private Hospitals. In the study, a 31-item questionnaire was prepared to examine the views of physicians about distance health care. The reliability of the questionnaire is 0.842. The data obtained within the scope of the research were analyzed together with the SPSS program. The findings show that there is a relationship between recommending distance health services and developing their professions with distance health services according to the professional titles and institutions of the physicians participating in the research.