Amblemlerin marka değerine etkisi
Effect of emblems on brand value
  1. Tez No: 859295
  2. Yazar: HALİME HİLAL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Marka, sadece bir ürün veya hizmetin adını ya da simgesini temsil etmekten öte, katmanlı bir anlam taşımaktadır. Bu katmanlar marka ismi, logosu, renkleri ve semboller gibi bileşenler, markanın kimliğini oluşturan unsurlardan oluşmaktadır. Bir ürün veya hizmetin kimliğinin yanı sıra, markalar içsel ve dışsal faktörleri de kapsamaktadır. Bu faktörler tüketicilerle duygusal bağlar kurarak tüketicilerin gelecekteki tercihlerini şekillendirmektedir. Tüketici zihniyetindeki algılar, deneyimler ve marka kalitesi, tüketici kararlarında önemli bir rol oynamaktadır. Markanın tarihsel evrimi, onun rakipleri arasında nasıl bir fark yarattığını ve köklü bir geçmişe sahip olduğunu ortaya koyarken; marka performansı ve kalitesi, müşterilerin güvenini kazanmaya yardımcı olmaktadır. Renkler, yazı tipleri ve iletilen mesajlar gibi marka amblemleri, müşteri algılarını biçimlendirerek marka imajını ve değerini oluşturmaktadır. İşletmeler ise marka sadakati ve farkındalığı yaratmak için amblemlerini stratejik bir şekilde kullanmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, amblemlerin ilk izlenimdeki etkisinin tüketici davranışlarına nasıl yansıdığını ve etkilediğini inceleyerek marka değerini şekillendirmedeki etkisini açıklamaktır. Bu çalışma, harf veya sembollerle temsil edilen isimsiz logoların duyusal etkilerini ve tüketicilerin davranışlarını nasıl etkilediğini inceleyerek, bu logoların bireylerin duyularını nasıl etkilediğini ve onları bir markaya nasıl yönlendirdiğini araştırmaktadır. Araştırma kapsamında online anket ile 386 katılımcı verisi ile araştırma modeli test edilmiştir. Araştırma bulguları logo bileşenlerinin (algı, renk, tasarım) duyusal markalama üzerinde, duyusal markalamanın da marka bilinirliği ve marka imajında anlamlı ve olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak marka bilinirliği ve marka imajının da marka değerini anlamlı ve olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The brand has a layered meaning, more than just representing the name or icon of a product or service. These layers consist of components such as brand name, logo, colors and symbols, elements that make up the identity of the brand. In addition to the identity of a product or service, brands also cover internal and external factors which shape the future preferences of consumers by establishing emotional bonds with consumers. Perceptions, experiences and brand quality in the consumer mindset play an important role in consumer decisions. The historical evolution of the brand illustrates its distinctiveness among competitors and underscores its rich heritage; concurrently, the brand's performance and quality play a pivotal role in garnering customer trust. Brand emblems such as colors, fonts and transmitted messages create brand image and value by shaping customer perceptions. Businesses, on the other hand, use their emblems strategically to create brand loyalty and awareness. The aim of this study is to explain the impact on brand value by examining how emblems' initial impressions are reflected and influence consumer behaviors. This study examines the sensory effects of nameless logos represented by letters or symbols and how they affect consumer behavior, investigating how these logos affect individuals' senses and guide them towards a brand. The research model was tested with 386 participants' data collected through an online survey. Research findings indicated that logo components (perception, color, design) have a significant and positive effect on sensory branding, and sensory branding has a significant and positive effect on brand awareness and brand image. In addition, it has been concluded that brand awareness and brand image affect brand value in a significant and positive way.