Yapılandırılmış bir kilo verme programına dahil olan obezite hastalarının altı aylık takip ve tedavi sonrası kardiyovasküler risk skorundaki değişimin değerlendirilmesi
Evaluation of the change in cardiovascular risk score after six months follow-up and treatment of obesity patients included in a structured weight loss program
  1. Tez No: 859336
  2. Yazar: AYBİKE GEDİK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE NUR EKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar (KVH), obezite ile ilişkili pek çok hastalıktan biri olmakla beraber sonuçları açısından en önemlisidir. Bu çalışmada bir obezite merkezinde izlenen ve tedavi edilen obezite hastalarının altı aylık takip ve tedavi sonrası KVH risk skorundaki değişimin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tıpta uzmanlık tezi olarak hazırlanan bu çalışma tek merkezli, retrospektif ve tanımlayıcı özelliktedir. Araştırmanın evrenini, 1 Ocak ve 30 Haziran 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi'ne ilk kez başvuran 298 hasta oluşturmuştur. Dahil edilme kriterleri (başvuru sırasında beden kitle indeksi (BKİ) ≥30 olmak, ≥30 yaşında olmak, obezite merkezinde altı ay boyunca düzenli takip edilmiş ve kilo vermiş olmak, takipleri sırasında ve öncesinde kardiyovasküler olay gelişmemiş olması, takipleri sırasında yeni antihiperlipidemik, antihipertansif, antidiyabetik, antihiperürisemik tedavi başlanmamış olması ya da mevcut tedavisinin değiştirilmemiş olması) çerçevesinde, araştırma 54 hastaya ait veriler ile tamamlanmıştır. Araştırma kapsamında, hastaların demografik özellikleri, ilk başvuru sırasındaki ve obezite tedavi programı sonundaki antropometrik ölçümleri, klinik özellikleri ile laboratuvar verilerine elektronik ve fiziki hasta dosyalarından ulaşılmıştır. Kardiyovasküler riski belirlemek için Framingham risk tahmin modeli kullanılmıştır. Kilo kaybı, diğer antropometrik ölçümler, klinik özellikler ve laboratuvar verilerindeki değişimin Framingham risk skoru üzerine olan etkileri birbiri ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular diseases (CVD) are one of the many diseases associated with obesity, but are the most important in terms of their consequences. This study aimed to investigate the effect of weight loss on CVD risk score in obese individuals who were followed-up and treated for six months in an obesity center. Materials and Methods: This study, prepared as a Medical specialization thesis, is single-centered, cross-sectional, retrospective and descriptive. The population of the research consisted of 298 patients who applied for the first time to University of Health Sciences, Antalya Training and Research Hospital Obesity Center, between January 1 and June 30, 2023. Within the framework of the inclusion criteria (body mass index (BMI) ≥30 at the time of application, being ≥30 years old, being regularly followed up in the obesity center for six months and having lost weight, not having developed a cardiovascular event before or during the follow-up, not having new antihyperlipidemic, antihypertensive, antidiabetic or antihyperuricemic treatment during the follow-up); the research was completed with data of 54 patients. Within the scope of the research, the demographic characteristics of the patients, anthropometric measurements, clinical characters and laboratory data, at the first admission and at the end of the obesity treatment program, were accessed from electronic and physical patient files. The Framingham risk prediction model was used to determine cardiovascular risk. The effects of weight loss, other anthropometric measurements, clinical features, and changes in laboratory data on the Framingham risk score were correlated with each other. Statistical analysis of the data obtained in the study was performed using the SPSS 22.0 statistical package program. p < 0.05 values were considered statistically significant. Results: Of the 54 people included in the study, 52 (96.3%) were women and 2 (3.7%) were men. The average age was 53.56 (±10.05) years. At the end of the treatment program, patients lost an average of 10.36 kg (min:1.1kg, max:33.7 kg) and a statistically significant decrease was found in their body weight, BMI, waist circumference, hip circumference, waist circumference/hip circumference, waist circumference/height, systolic blood pressure (SBP) and diastolic blood pressure (DBP) values (p0.05).