Solutions of some rational difference equations via special sequences
Bazı fark denklemlerinin özel tamsayı dizileri ile çözümleri
- Tez No: 859347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH GÖCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, özel tamsayı dizileriyle ilişkili olarak bazı rasyonel fark denklemlerinin çözümlerini inceliyoruz. Ayrıca, bu denklemlerin denge noktalarını, denge noktalarının kararlılığını ve asimptotik davranışını çalışıyoruz.. Tezin bölümleri aşağıdaki gibidir; Bölüm 1'de, özel tamsayı dizilerinin tarihçesini araştırıldı ve ayrıntılı bir literatür taraması yapıldı. Bölüm 2'de, tez boyunca kullanılan temel tanım ve teoremlere yer verildi, özel tamsayı dizilerine yer verildi. Bölüm 3 de dört tane fark denklemi ile ilgili bazı sonuçları içerir. Denklemlerin denge noktalarının kararlılık karakteri ve global asimptotik davranışı araştırılmıştır. Denklemlerin çözümleri Narayana ve Padovan sayıları ile elde edildi. Bölüm 4'de iki tane rasyonel fark denklemlerini araştırıyoruz, Bu denklemlerin tam çözümleri Pell sayılarıyla verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate some rational difference equations solutions associated with special integer sequences. Moreover, we study the stability character and asymptotic behavior of the equilibrium points of these equations. The chapters of the thesis are as follows; In Chapter 1, we give the history of special integer sequences. A detailed literature review was conducted on the subject. In Chapter 2, basic definitions and theorems used throughout the thesis are presented, special integer sequences were included. Chapter 3 includes some results about four difference equations. The stability character and global asymptotic behavior of equilibrium points are investigated. The solutions of equations are obtained via Narayana and Padovan numbers. In Chapter 4, we investigate the two rational difference equations The exact solutions of these equations are given with Pell numbers.