The engineering properties of silica fume and GGBS-based geopolymer mortars cured in elevated temperature
Yükseltilmiş sıcaklıkta kürlenen silis dumanı ve GGBS bazlı jeopolimer harçların mühendislik özellikleri
  1. Tez No: 859377
  2. Yazar: ASUDE İREM ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FUAD ABUTAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Geopolimer, geleneksel Portland çimentosuna vaat edici bir alternatif olarak, inşaat sektöründe sürdürülebilir bir dizi uygulama sunmaktadır. Geopolimer harç, çimento üretimi ile ilişkilendirilen karbon dioksit emisyonlarını azaltarak sürdürülebilir bir gelecek sunar. Bu çalışmanın üç temel amacı vardır: ilk olarak, farklı mineral katkı maddelerinin geopolimer harcın mühendislik özellikleri üzerindeki etkisini araştırmak; ikinci olarak, geopolimer harcın mühendislik özellikleri üzerindeki kürleme metodunun etkisini araştırmak; üçüncü olarak, gelişmiş inşaat alanlarına sürdürülebilir özelliklerle geopolimer beton entegrasyonunun olasılığını araştırmak.
Özet (Çeviri)
Geopolymer, a promising alternative to traditional Portland cement, offers a wide range of sustainable applications in the construction industry. Geopolymer mortar presents a sustainable future by mitigating carbon dioxide emissions associated with cement production. This study aims to investigate three primary objectives: firstly, to investigate the effect of using different minerals admixtures on the engineering properties of geopolymer mortar, secondly to investigate the effect of curing method of GM on the engineering properties of concrete, thirdly to investigate the possibility of incorporating geopolymer concrete to developed construction areas with sustainability features.