Kronik öngörülemeyen stres modeli oluşturulan sıçanlarda nöropeptit W'nin beyin üzerine olası koruyucu etkilerinin incelenmesi
Neuropeptide W ameliorates brain damage induced by chronic unpredictable stress in rats
- Tez No: 931178
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AKAKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Kronik stres hem fizyolojik hem de psikolojik sağlığı ciddi şekilde etkiler ve nörolojik anormalliklere ve hafıza bozukluğuna neden olur. İki (23 ve 30 amino asit) moleküler izoformla tanımlanan nöropeptit W'in (NPW), deneysel çalışmalarda nöronal koruma ve anti-inflamasyon sağladığı öne sürülmüştür. Bu çalışmada, morfolojik, biyokimyasal ve moleküler analizler yoluyla kronik öngörülemeyen stres (KS) modelinde NPW'nin olası nöroprotektif etkileri incelenmiştir. Materyal ve Metot: Sprague Dawley erkek sıçanlar beş gruba (Kontrol, NPW, KS, KS+NPW, KS+Diazepam) ayrıldı. Stresörler 40 gün boyunca rastgele uygulandı. NPW (1 μg/kg, cilt altı) stresörlerden önce, diazepam (5 mg/kg) ise KS+Diazepam grubuna uygulandı. Davranış testleri (pasif kaçınma ve açık alan) yapıldı, kan ve beyin örnekleri alındı. Serumda ACTH, kortikosteron, proinflamatuar (IL-1β, IL-6, TNF-α) ve anti-inflamatuar (IL-10) sitokin seviyeleri ELISA ile ölçüldü. NF-κB ve IBA1 seviyeleri Western blot, IL-6, IL-10 ve NR3C1 mRNA ekspresyonları RT-qPCR ile belirlendi. Beyin dokuları H&E, GFAP, BDNF ve NF-kB immünohistokimyası ile incelendi. Veriler One-way ANOVA ve Tukey testiyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic stress impacts physiological and psychological health, causing neurological abnormalities and memory impairment. Neuropeptide W (NPW), with two isoforms (23 and 30 amino acids), is suggested to offer neuroprotection and anti-inflammatory effects. This study investigated the neuroprotective potential of NPW in a chronic unpredictable stress (CUS) model through morphological, biochemical, and molecular analyses. Materials and Methods: Male Sprague Dawley rats were divided into five groups (Control, NPW, CUS, CUS+NPW, and CUS+Diazepam). Stressors were applied for 40 days. NPW (1 μg/kg, subcutaneous) was given before each stressor, and diazepam (5 mg/kg) to the CUS+Diazepam group. Behavioral tests were conducted, and blood and brain samples were collected. Serum ACTH, corticosterone, cytokines (IL-1β, IL-6, TNF-α, IL-10) were measured via ELISA. Western blot and RT-qPCR assessed NF-κB, IBA1, and mRNA expressions (IL-6, IL-10, NR3C1). Brain tissues were analyzed with H&E staining, GFAP, BDNF and NF-kB immunohistochemistry.