Okul yöneticilerinin stratejik liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel imaj algıları arasındaki ilişki
Strategic leadership behaviors of school principal's and teachers' organizational image the relationship between perceptions
  1. Tez No: 859390
  2. Yazar: FATİH BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin stratejik liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel imaj algıları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma betimsel bir araştırma olup, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı ikinci döneminde Bolu ili merkez ilçe resmi ilkokul ve ortaokullarında görev yapan 1325 kadrolu öğretmen oluşturmuştur. Kolay örnekleme yöntemi ile belirlenen toplam 355 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmuş ancak 300 öğretmen değerlendirmeye alınmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Stratejik Liderlik Ölçeği”ve“İlköğretim Okulları İmajı Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlere göre okul yöneticileri stratejik liderlik davranışlarını“her zaman”göstermektedir. Öğretmenlerin örgütsel imaj algıları ise“yüksek”düzeydedir. Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin gösterdiği stratejik liderlik davranış algıları; cinsiyet değişkenine göre etik uygulamalar boyutunda, yaş değişkenine göre yönetimsel uygulamalar ve politik uygulamalar boyutlarında; kıdem değişkenine göre yönetimsel uygulamalar boyutunda, kurum kademesi değişkenine göre politik uygulamalar boyutunda farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin örgütsel imaj algıları; cinsiyet değişkenine göre kurumsal etik boyutunda, kurum kademesi değişkenine göre örgütsel imaj ölçek geneli, yönetim kalitesi, finansal sağlamlık, çalışma ortamı, toplumsal sorumluluk, duygusal çekicilik ve kurumsal etik boyutlarında farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin gösterdiği stratejik liderlik davranış algıları ile örgütsel imaj algıları arasında pozitif yönlü“orta”düzeyde anlamlı ilişki vardır. ANAHTAR KELİMELER: Öğretmen, Okul Yöneticisi, Stratejik Liderlik, Örgütsel İmaj
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between the strategic leadership behaviors of school principals and teachers' organizational image perceptions. The research is a descriptive research and a relational survey model was used. The study population of the research consisted of 1325 permanent teachers working in Bolu province central district official primary and secondary schools in the second term of the 2021-2022 Academic Year. A total of 355 teachers, determined by the easy sampling method, formed the sample of the research, but 300 teachers were evaluated.“Personal Information Form”,“Strategic Leadership Scale”and“Primary Schools Image Scale”were used as data collection tools. According to the teachers, school principals“always”show their strategic leadership behaviors. Teachers' perceptions of organizational image are at a“high”level Strategic leadership behavior perceptions of teachers and school principals; in the dimension of ethical practices according to the gender variable, in the dimensions of administrative practices and political practices according to the age variable; It differs in the dimension of administrative practices according to the seniority variable and in the dimension of political practices according to the institutional level variable. Teachers' perceptions of organizational image; According to the gender variable, it differs in the dimension of corporate ethics, and according to the institutional level variable, the organizational image differs in the dimensions of overall scale, management quality, financial soundness, working environment, social responsibility, emotional appeal and corporate ethics. There is a positive“moderate”significant relationship between the strategic leadership behavior perceptions of teachers and school principals and their organizational image perceptions. KEYWORDS: Teacher, School Principal, Strategic Leadership, Organizational Image