İlköğretim okulu yöneticilerinin informal(doğal)gruplara ilişkin algıları nelerdir.ankara ili örneği
  1. Tez No: 205219
  2. Yazar: GÖNÜL SEZER DİREKÇİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnsan öğesinin ağır bastığı ortam ve örgütte çalışan eğitim yöneticilerinin davranışlarına karmaşık ve kuvvetli etkenler yön vermektedir. Okulun verimi, yöneten ve yöneticinin karşılıklı davranışlarına bağımlı bulunmaktadır. Eğitimcinin ve eğitim yöneticisinin davranışlarını etkileyen sosyal, politik ve ekonomik nedenler altında eğitimin toplum, politika ve ekonomi ile olan ilişkilerini inceleyerek Dore Wilknkson'un Japonya da, Weniberg'in İngiltere de okulların sosyal karakter yaratma ve böyle sosyal değişmeyi tutarlılıkla sağlamadaki etkilerini ortaya koyan araştırmalar yapmışlardır. Yönetim sistemi veya organizesi insan yapı ve boyutlarından oluşan bir bütündür. Bu boyutlardan birinde gerçekleştirilen bir değişim diğerini de hemen etkiler. Bu nedenle, yönetimi geliştirme organizasyonu tüm boyutları ile ele alman bütüncül yaklaşıma gerek vardır. En azından kullanılacak yaklaşım, hedeflediğimiz boyuttaki değişimlerin diğer boyutlarında da yaratacağı etkileri görebileceğimiz bütüncül bir yaklaşım açısına sahip olmalıdır. Yaratıcı liderlik vizyonuna sahip yöneticiler çalışanlara daha iyi iş yaparak, sonuçta daha iyi işlerin çıkabileceğini kabul ettirmeyi başarabilmelidirler. Yönetimin, planlama, örgütleme, kadro oluşturma, yetiştirme, idare etme, denetleme, yenilik geliştirme ve temsil etme fonksiyonları vardır. Amacı da işi başarmak, üretim yapmak, örgütünü, çalışanlarını, toplumun, çağın gereklerinden yararlandırmak üzere, hazırlamak ve düzeni sağlamak olmalıdır. Günümüzde insanlar daha çok fark edilmek ve diğer insanlar tarafından önemsenmeyi bekliyorlar. İnsanları işe gelmekten zevk alacak, işi daha çok sevdirecek, iş ortamlarım onların yaşamından gerçek bir kesit yapabilecek bir iklim ve ortamın yaratılması gerekmektedir. Birlikte çalıştığımız insanlarla yeni bir iletişim köprüsü kurmalıdır. Örgütsel amaçlar doğrultusunda, mesaj alışverişi sağlama özelliği nedeniyle örgütsel iletişim, sorun çözme sürecine ve yaratıcı gücün oluşumuna katkıda bulunmaktadır (Gürel, 1998:40). Yöneticilerin bütünleştirme, hedefe götürme gibi amaçlara dönük problemlerden daha çok, gerginliği giderme ve uyum sağlama gibi araç problemleri ile uğraşmak zorunda kaldıkları görülmektedir. Eğitim- yöneticileri, öğretmenlerinin eğitim-öğretime ilişkin davranışlarında değişmesini öngörüyorsa, onların beklentilerini doğru değerlendirmesi gerekmektedir. Okulunda bulunanların üstü olmakla birlikte, çevresinde de bir lider olmak zorunda olan okul yöneticisinin aynı zamanda bir amir üst görevinden çok, çevreyi genişleterek çevrenin de eğitim lideri olması beklenir (Aslan, 1990:218). Eğiticilerin okulun amaçlarını en üst düzeyde gerçekleştirmesi için, bir eylem stratejisi önerme veya seçme gibi katıldıkları karar verme sürecine ilişkin adımları, astların kabul alanına girip girmemesine bağlıdır. Burada öğretmenlerin yetki sınırlarını ve karar vermeye ilişkin adımları, astların kabul alanına girip girmemesine bağlıdır. Burada öğretmenlerin yetki sınırlarını ve karar vermeye ilişkin serbestlik alanını açık olarak belirlemek önem kazanabilir (Bridges, 1964:49-61). Bu Açıklamalar ışığında formal bir ortamda eğitim yöneticilerinin gruplara ilişkin algıları irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reason why I chose this topic for my paper is the effects of informal groups on formal groups in the educational system (whether positive or negative) that I have witnessed while I was making investigations in primary schools in 1996 as an inspector of Ministry of National Education. In this period, elementary and secondary schools were newly united together and turned into primary schools. It was clearly seen that there were some problems between class and branch teachers and thus they divided into different groups. In that case the executives in primary schools (headmaster and the assistants) know the presence of these informal groups; however they didn?t know how to overcome that problem. Therefore I decided to specify the problem and dwell on the problem as of my knowledge and experiences. I made some preparations and researches in order to make use of these groups (the knowledge and experience of each teacher) for the sake of the system. I would love to present my thanks firstly to my adviser ? Assistant Professor Mehmet ŞEREN, other academicians, the executives (headmasters and the assistants) for their cooperation, also to my family and everybody who contributed to this project.