Aile Sağlığı Merkezine başvuran 30-65 yaş arası kadın hastaların idrar kaçırma durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the urinary incontinence status of female patients between 30-65 years of age who applied to the Family Health Center
  1. Tez No: 859398
  2. Yazar: MUSTAFA CEVDET KÖŞKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Amaç: Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan bu çalışma aile sağlığı merkezine başvuran 30-65 yaş arası kadınlarda üriner inkontinans sıklığı, tipi, şiddeti ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini İstanbul Sultanbeyli Manolya Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 30-65 yaş arası kadınlar oluşturmaktadır. Toplam evren 4250 kişi olup basit örneklem hesaplamasıyla örnek büyüklüğü minimum 316 kişi olarak hesaplanmıştır. 15 Kasım 2023-15 Ocak 2024 tarihleri arasında aile sağlığı merkezine 30-65 yaş arası 620 hasta başvurmuş, başvuran hastalardan 258 kadın idrar kaçırma şikâyeti olduğunu beyan etmiş ve bu hastalar çalışmaya alınmıştır. Çalışmada araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik özelliklerin yer aldığı 22 soru ve ifadeden oluşan form ve Uluslararası Üriner İnkontinans Sorgulama Kısa Formu kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Veriler parametrik testler ile analiz edilmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi, ikili grupların karşılaştırılmasında student t testi, ikiden fazla değişkenlerin karşılaştırılmasında tek yönlü ANOVA testi, ilişki analizinde Pearson korelasyon testi, etki analizinde Çoklu Doğrusal Regresyon testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This cross-sectional and descriptive study was conducted to assess the frequency, types, severity, and associated factors of urinary incontinence in women aged 30-65 seeking care at a family health center. Materials and Methods: The study population consisted of women registered at Istanbul Sultanbeyli Manolya Family Health Center within the specified age range, with a total population of 4250 individuals. The sample size, calculated through simple random sampling, was a minimum of 316 participants. Between November 15, 2023 and January 15, 2024, a total of 620 women aged 30-65 presented to the family health center, of whom 258 reported urinary incontinence symptoms and were included in the study. The research utilized a questionnaire containing 22 questions and statements on sociodemographic characteristics, along with the International Consultation on Incontinence Questionnaire Short Form. The study data were analyzed using the SPSS program with parametric tests, including the Chi-square test, student t-test, one-way ANOVA test, Pearson correlation test for relationship analysis, and Multiple Linear Regression analysis for impact assessment.