Artroskopik diz cerrahisi geçiren hastalara ıpack ve adduktor blok ile ıpack ve genıkuler bloğun postoperatif analjezık etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the postoperative analgesic effectiveness of ipack and adductor block and ipack and genicular block in patients undergoing arthroscopic knee surgery
- Tez No: 859404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmamızda artroskopik diz cerrahisinde Ipack blok (Popliteal arter ve posterior diz kapsülü arasında yer alan boşluk) ve Adduktor blok ile Ipack blok ve Genikuler bloğun kombine uygulaması ile postoperatif analjezik etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 10.01.2023 tarihli SBÜ Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik kurul onayı ve hastalardan yazılı izin alınarak yapılan bu çalışma tek merkezli, prospektif, randomize olarak planlandı. Artroskopik diz cerrahisi uygulanacak 18-70 yaş arası (Amerikan Anestezistler Derneği) ASA I-II-III hasta grubundan 70 hastada gerçekleştirildi. Hastalara spinal anestezi sonrası Ipack blok uygulandıktan sonra Adduktor kanal blok (Grup A; n:35) ile Genikuler sinir blok (Grup G; n:35) olarak iki gruba ayrıldı. Hastalar premedikasyon ünitesinde midazolam 0.01-0.1mg/kg ıv sedatıze edildi. Operasyon odasında spinal anestezi uygulandı. Hemodinamik (KH, OAB, SpO2 ) veriler kaydedildi. Hastaların postoperatif istirahat ve dizin 45° fleksiyonda görsel analog skalaları VAS (O.saat, 4.saat, 8.saat, 12.saat ve 24.saat), Bromage skalası (motor güçsüzlük kaybı), postoperatif kurtarıcı analjezik gereksinimi (tramadol 1mg/kg ıv), ilk mobilizasyona kadar geçen süreleri ve hasta memnuniyeti değerlendirildi. Örneklem büyüklüğü G*Power Version 3.1.6 programı ile hesaplanmıştır. Artrokopik diz cerrahisi geçiren hastalara ıpack ve adduktor blok ile ıpack ve geniculer bloğun postoperatif analjezik etkinlikleri arasında geniş etki büyüklüğündeki farkın (effect size=0,8) fark kabul edilmesi öngörülerek %95 Power, alfa anlamlılık seviyesi 0,05 için örneklem büyüklüğü toplam 70 vaka olarak hesaplanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Değerlendirme sonuçlarının tanımlayıcı istatistikleri; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, minumum, maksimum, median olarak verildi. Bağımsız iki grup arasında sayısal değişkenlerin karşılaştırmaları; normal dağılım koşulu sağlandığı koşulda Student-t Test, sağlanmadığı koşulda Mann Whitney U testi ile karşılaştırılacak.
Özet (Çeviri)
Background: In our study, Ipack block in arthroscopic knee surgery .We aimed to compare the postoperative analgesic effectiveness of the combined application of (interspace between the popliteal artery and capsule of the posterior knee) and Adductor block, Ipack block and Genicular block. Materials and Methods: This study, which was conducted with the approval of the Ethics Committee of SBU Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital dated 10.01.2023 and written permission from the patients, was planned as a single-center, prospective and randomized study. It was performed on 70 patients from the ASA I-II-III patient group between the ages of 18-70 (American Society of Anesthesiologists) who would undergo arthroscopic knee surgery. After Ipack block was applied to the patients after spinal anesthesia, they were divided into two groups: Adductor canal block (Group A; n:35) and Genicular nerve block (Group G; n:35). Patients were sedated with midazolam 0.01-0.1mg/kg IV in the premedication unit. Spinal anesthesia was applied in the operating room. Hemodynamic (HR, MAP, SpO2) data were recorded. Visual analogue scales of the patients at rest and at 45° flexion of the knee were VAS (0.hour, 4th hour, 8th hour, 12th hour and 24th hour), Bromage scale (loss of motor weakness), postoperative rescue analgesic requirement (tramadol 1mg/hour). kg IV), time to first mobilization and patient satisfaction were evaluated. The sample size was calculated with the G*Power Version 3.1.6 program. Considering the large effect size difference (effect size = 0.8) between the postoperative analgesic efficiencies of IPACK and adductor block and IPACK and genicular block in patients undergoing arthroscopic knee surgery, the sample size was 70 cases in total for a 95% Power, alpha significance level of 0.05. It was calculated as . SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. Descriptive statistics of evaluation results; For categorical variables, numbers and percentages were given, and for numerical variables, mean, standard deviation, minimum, maximum and median were given. Comparisons of numerical variables between two independent groups; It will be compared with the Student-t Test if the normal distribution condition is met, and with the Mann Whitney U test if it is not met.