Sözde-fibonacci ve sözde-lucas sayı dizilerinin özellikleri
Properties of pseudo-fibonacci and pseudo-lucas number sequences
  1. Tez No: 859409
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA MENKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Fibonacci ve Lucas sayılarından bahsedilmiştir. Bu tam sayı dizilerini keşfeden bilim adamlarıyla ilgili gerekli bilgiler verilmiştir. Ardından bu dizilerin kullanım alanlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, öncelikle Fibonacci ve Lucas sayı dizileri olmak üzere bazı kavramlardan kısaca bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde tezde kullanılacak temel tanım ve teoremler, Fibonacci ve Lucas sayı dizilerinin sağladığı özdeşlikler verilmiştir. Dördüncü bölümde daha önce tanımlanmış olan sözde-Fibonacci ve sözde-Lucas sayı dizilerinin yeni özellikleri elde edilmiştir. Beşinci bölümde ise sözde-Fibonacci ve sözde-Lucas sayıları için elde edilen sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first part, Fibonacci and Lucas numbers were mentioned. Necessary information is given about the scientists who discovered these integer sequences. Then the usage areas of these series are given. In the second part, some concepts, primarily Fibonacci and Lucas number sequences, are briefly mentioned. In the third chapter, the basic definitions and theorems to be used in the thesis and the identities provided by Fibonacci and Lucas number sequences are given. In the fourth chapter, new properties of the previously defined pseudo-Fibonacci and pseudo- Lucas number sequences were obtained. In the fifth chapter, the results and suggestions obtained for pseudo-Fibonacci and pseudo- Lucas numbers are given.