Gauss hiper-fibonacci ve gauss hiper-lucas sayıları üzerine
On the gauss hyper-fibonacci and gauss hyper-lucas numbers
  1. Tez No: 953055
  2. Yazar: TEVFİK KALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışması, dört ana bölümde yapılandırılmıştır. İlk bölümde, Fibonacci ve Lucas sayı dizileri ele alınmış; bu dizilere ilişkin Binet formülleri, üreteç fonksiyonları ve temel özellikler kapsamlı biçimde incelenmiştir. Ayrıca söz konusu sayıların polinomsal ifadeleri ile bu ifadelere ait belirli özellikler bu bölümde değerlendirilmektedir. Ikinci bölümde, Gauss Fibonacci ve Gauss Lucas dizilerinin tanımları sunulmuş bu sayıların üreteç fonksiyonları, ilk terimlerinin toplamları ve cassini özdeşlikleri gibi yapısal özelliklerine odaklanılmıştır. Ek olarak, bu sayı dizilerinin polinomları ve bunların öne çıkan özellikleri de ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Hiper-Fibonacci ve Hiper-Lucas dizileri üzerinde durulmuştur. Bu sayıların rekürans bağıntıları açıklanmış, klasik Fibonacci ve Lucas dizileri ile olan ilişkileri analiz edilmiştir. Ayrıca bu sayıların üreteç fonksiyonları incelenmiş ve ilgili polinomların temel karakteristik yapıları aktarılmıştır. Son bölümde Gauss Hiper-Fibonacci ve Gauss Hiper-Lucas sayıları tanımlanmıştır. Bu sayıların üreteç fonksiyonları, bu sayıların birbirleri ile olan toplamları,farkları ile ilgili özellikler ve rekürans bağıntıları tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is structured in four main chapters. In the first chapter, Fibonacci and Lucas number sequences are discussed and Binet formulas, generator functions and basic properties of these sequences are analyzed comprehensively. In addition, polynomial expressions of these numbers and certain properties of these expressions are evaluated in this section. In the second part, the definitions of Gauss Fibonacci and Gauss Lucas sequences are presented, focusing on structural properties of these numbers such as generating functions, sums of their first terms and Cassini identities. In addition, the polynomials of these sequences of numbers and their prominent properties are discussed in detail. In the third chapter, we focus on the Hyper-Fibonacci and Hyper-Lucas sequences. The recurrence relations of these numbers are explained and their relations with the classical Fibonacci and Lucas sequences are analyzed. Moreover, the generating functions of these numbers are analyzed and the basic characteristic structures of the related polynomials are presented. In the last section, Gauss Hyper-Fibonacci and Gauss Hyper-Lucas numbers are defined. The generating functions of these numbers, the properties of the sums and differences of these numbers with each other and the recurrence relations are defined.