Tam kare sayı dizisi, tam kare Lucas sayı dizisi ve polinomları
Perfect square number sequence, perfect square Lucas number sequence, and their polynomials
  1. Tez No: 1020027
  2. Yazar: IKRAMIYE ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, sayılar teorisinin temel yapı taşlarından olan tam kare sayı dizisi derinlemesine incelenmiştir. Tam kare sayı dizisinin, Fibonacci ve Lucas sayı dizileriyle olan ilişkisini gösteren genel bir eşitliğin elde edilmesi ve“Tam Kare Lucas Sayı Dizisi”nin tanımlanması literatüre yeni birer katkı oluşturmuştur. Çalışma kapsamında tanımlanan ilgili dizi için Binet formülü, üreteç fonksiyonu ve toplam formülü analitik yöntemlerle elde edilmiştir. Ayrıca, tam kare Lucas sayı dizisinin Fibonacci ve Lucas dizileriyle olan cebirsel bağları kurularak, Cassini, Catalan gibi temel özdeşliklerin bu yeni dizi üzerindeki karşılıkları ispatlanmıştır. Söz konusu dizinin matris temsilli de sunulmuştur. Tam kare sayı dizisi ve tam kare Lucas sayı dizisi polinomlara, ardından kuaterniyon, hibrit sayılar ve hibrit kuaterniyon yapılarına genelleştirilmiştir. Bu cebirsel yapılar için karakteristik denklemler ve matris temsilleri sunulmuş; dizilerin çok boyutlu uzaylardaki davranışları sistematik bir şekilde analiz edilmiştir. Bu çalışma, tam kare dizisinin modern cebirsel sistemlerle bütünleştirilmesi açısından özgün bir araştırma sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the sequence of perfect square numbers, one of the fundamental structures of number theory, is investigated in depth. The derivation of a general identity relating the perfect square number sequence to the Fibonacci and Lucas sequences, together with the introduction of the Perfect Square Lucas Sequence, constitutes a novel contribution to the literature. For the newly defined sequence, the Binet formula, generating function, and summation formula are derived analytically. Furthermore, the algebraic relationships between the Perfect Square Lucas Sequence and the Fibonacci and Lucas sequences are established, and analogues of classical identities, including the Cassini and Catalan identities, are proved. A matrix representation of the sequence is also presented. Finally, both the perfect square number sequence and the Perfect Square Lucas Sequence are generalized to polynomial, quaternion, hybrid number, and hybrid quaternion structures. Characteristic equations and matrix representations are obtained, and the behavior of these sequences in multidimensional spaces is analyzed. This study provides an original contribution to the integration of the perfect square number sequence with modern algebraic systems.