Ameliyat öncesi açlık süresinin konfora etkisinin kolcaba'nın konfor kuramına göre incelenmesi
Investigation of the effect of pre-operative fasting period on comfort according to kolcaba's comfort theory
- Tez No: 859429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, hastaların ameliyat öncesi açlık sürelerinin konfor düzeylerine etkisinin Kolcaba'nın Konfor Kuramına göre incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve ilişki arayıcı türde olan bu araştırma, bir devlet hastanesinin cerrahi kliniklerinde, Haziran-Kasım 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, hastanenin cerrahi kliniklerinde araştırmanın yapıldığı tarihler arasında yatan ve örnekleme alınma ölçütlerini karşılayan hastalar oluşturmuştur. Araştırmaya 267 hasta dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri Hasta Bilgi Formu ve Genel Konfor Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların ameliyat öncesi sıvı gıda açlık süreleri ortalama 12.12±2.43 saat, katı gıda açlık süreleri ise ortalama 14.57±2.74 saat bulunmuştur. Genel Konfor Ölçeği duygu alt boyutları puan ortalamaları 2.59-2.67 arasında; bağlam alt boyutları puan ortalamaları 2.33-2.93 arasında ve tüm ölçek puan ortalaması 2.63±0.36 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was aimed at investigating the effect of preoperative fasting periods on the comfort levels of patients according to Kolcaba's Comfort Theory. Materials and Methods: This cross-sectional and correlational study was conducted in the surgical clinics of a state hospital between June 2023 and November 2023. The study sample consisted of 267 patients who were hospitalized in the surgical clinics of the hospital while the study was conducted and who met the sampling criteria. The study data were collected using the Patient Information Form and General Comfort Questionnaire. In the analysis of the data, the independent sample t test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis and linear regression analysis were used. Results: The average preoperative fasting period for liquid food and solid food was 12.12±2.43 and 14.57±2.74 hours respectively. The mean score for the overall General Comfort Questionnaire was 2.63±0.36 and ranged between 2.59 and 2.67, and 2.33 and 2.93 for its sense and context dimensions, respectively.