Hayvan modellerinde trombositten zengin fibrin ve titanyum tüple hazırlanan trombositten zengin fibrin etkilerinin karşılaştırılması
Effects of platelet rich fibrin and platelet rich fibrin prepared in titanium tubes in animal models
  1. Tez No: 859434
  2. Yazar: NİLAY ÇALIKOĞLU YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA KOCAELLİ, PROF. DR. MESTURE AYFER KAYNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kemik defektlerinin onarımı için çeşitli greft materyallerinin yanı sıra kan örneklerinden elde edilen trombosit konsantrasyonları da kullanılmaktadır. Lökositten ve trombositten zengin fibrin ağı, yumuşak ve sert doku iyileşmesini hızlandıran otolog bir biyomateryallerdir ve L-TZF olarak isimlendirilmektedir. Ancak L-TZF'nin hazırlama protokolünde kullanılan tüplerdeki silika partiküllerinin, cerrahi alana taşınmasının kemiğin iyileşmesini olumsuz etkilediği bildirildiğinden günümüzde titanyum tüpler kullanılmaya başlanmıştır ve bu tüplerde hazırlanan fibrin ağı ise T-TZF olarak isimlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, kemik iyileşmesini hızlandırmak amacıyla lokal olarak kullanılan T-TZF ve L-TZF ekstraktlarının etkinliklerini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Çalışmamızda toplam 8 adet Yeni Zellanda tavşanı kullanıldı. Her tavşanın kalvaryasında 6 mm çapında üç adet dairesel bikortikal defektler açıldı. Defekt alanlarından biri kontrol grubu, diğer ikisi L-TZF ve T-TZF ekstratları uygulanan deney grupları olarak belirlendi. Ekstrat uygulamasından 8 hafta sonra sakrifiye edilen tavşanların kalvaryalarından mikro bilgisayarlı tomografi (mikro- BT) görüntüleri alındı ve histolojik incelemeler yapıldı. Mikro-BT incelemelerinde; L-TZF ve T-TZF gruplarında radyodansite ve bağlantı yoğunluğu değerlerinin benzer olduğu ve kontrol grubuna göre belirgin farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Histolojik incelemelerinde; kontrol grubunda kemikleşmenin defekt alanını bütünüyle kaplamadığı, T-TZF grubunda organize bağ dokusu ve fibröz kallus aşamalarının izlendiği onarım bölgesi, L-TZF grubunda ise damar oluşumlarının eşlik ettiği fibröz kallus ve mineralleşmiş kemik kallus bölgelerinin izlendiği örgü kemik oluşumu gözlenmiştir. Mikro-BT sonuçlarımız L-TZF ve T-TZF grupları arasında benzer sonuçlar vermesine rağmen, histolojik verilerimiz; L-TZF ekstraktlarının T-TZF ekstraktlarına göre yeni oluşacak kemiğin kalitesini ve miktarını daha fazla arttırdığını göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları ve T-TZF hazırlama protokolündeki faktörlerin standardizasyonunun zor olması nedeniyle kemik içi defektlerin iyileşmesinde L-TZF uygulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
A bone defect is a lack of bone tissue. Platelet concentrations obtained from blood samples have been used to treat bone defects instead of various graft materials. Leukocyte and platelet rich fibrin (L-PRF); It is an autologous biomaterial that accelerates soft and hard tissue healing. However, the silica in the tube used in its production, penetrates the surgical area and affects the recovery. The negative effects of silica particles have been eliminated using titanium tubes. T-PRF is the commercial name for titanium tube extract. The purpose of this study was to investigate and compare the effectiveness of locally used T-PRF and L-PRF extracts. In our research, we used eight New Zealand rabbits. In each rabit's calvarium, three 6mm diameter circular bicortical defects were produced. One of the defects was chosen as the control group, while the other two were chosen as experimental groups(L-PRF- /T-PRF). After 8 weeks, the animals were sacrificed. After taking micro-computed tomography (micro-CT) images of the samples, histological analyses were conducted. Histological examinations were performed after the micro-CT images of the acquired samples were collected. In micro CT examinations the L-PRF group had statistically higher new bone formation (p 0.05) compared to the T-PRF and control groups, and it was also higher in both the L-PRF and T-PRF groups compared to the control. (p 0.05). Histological studies revealed that while ossification partially covered the defect area in the control group, a healed area with staged connective tissue and fibrous callus was seen in the T-PRF group, whereas the L-PRF group showed fibrous callus and mineralized bone callus areas along with vascular formations. Micro-CT results and histological data show that L-PRF extracts used as graft material increase the quality and quantity of new bone formation more than T-PRF extracts.