Migren ve gerilim tipi baş ağrılı hastaların barsak mikrobiyotalarının değerlendirilmesi
Evaluation of the intestinal microbiotas of patients with migraine and tension-type headache
- Tez No: 859433
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Migren ve gerilim tipi baş ağrısı sık görülen hastalıklar olup hala patogenezleri net olarak aydınlatılamamıştır. Barsak beyin aksı terimi, gastrointestinal sistem ve beyin arasındaki çift yönlü ilişkiyi işaret eder. Barsak mikrobiyotası barsakta yaşayan trilyonlarca mikroorganizmayı, mikrobiyom ise bu barsak mikroplarının genlerinin tam koleksiyonunu ifade eder. Çalışmamızda migren ve gerilim tipi baş ağrılı hastaların barsak mikrobiyotalarının sağlıklı gönüllülerle karşılaştırarak değerlendirilmesi, migren ve gerilim tipi baş ağrılı hastaların patogenezini aydınlatabilmek ayrıca yeni tedavi stratejileri geliştirilmesi için zemin oluşturabilmek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif kohort olup etik kurul onayını takiben, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Nöroloji polikliniğine başvuran 30-40 yaş arası ICHD-3'e göre migren ve GTBA tanısı alan hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilememe kriterleri ise ek nörolojik hastalığın olması, malignite öyküsü, otoimmün hastalık öyküsü, aktif enfeksiyon varlığı, DM tanısı almış olmak, VKİ>30 olması, son 1 ay içerisinde antibiyotik, probiyotik, prebiyotik kullanmış olmak olarak belirlendi. Migren grubuna 27, GTBA grubuna 29 olgu, kontrol grubuna ise 28 olgu dahil edildi. Hastalardan steril gaita tüplerinde örnekler alınarak -80 santigrad derecede muhafaza edildi. 16 S rRNA metagenomik analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda yaş ve cinsiyet bakımından örtüşen Migren grubu, GTBA grubu ve kontrol grubunun barsak mikrobiyomu değerlendirildiğinde; en düşük düzeyde alfa çeşitliliğin migren grubunda olduğu belirlendi. Migren grubunda toplam 9 filum, 47 familya ve 102 çeşit cins belirlenirken, bu sayı GTBA grubunda sırasıyla 10, 51 ve 115, kontrol grubunda 10,52 ve 119 Olarak belirlendi. Buna göre migren grubu ile kontrol grubunun alfa çeşitliliği arasında önemli fark olduğu ve migrenli hastalarda takson düzeyinde bakteriyel çeşitliliğin azaldığı anlaşıldı. GTBA grubunda ise belirgin fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE INTESTINAL MICROBIOTAS OF PATIENTS WITH MIGRAINE AND TENSION-TYPE HEADACHE Objectives: Migraine and tension-type headache are common diseases, and their pathogenesis is still not clearly elucidated. The term gut-brain axis refers to the bidirectional relationship between the gastrointestinal tract and the brain. Intestinal microbiota refers to the trillions of microorganisms living in the intestine, and microbiome refers to the complete collection of genes of these intestinal microbes. In our study, it was aimed to evaluate the intestinal microbiota of migraine and tension-type headache patients by comparing them with healthy volunteers, to elucidate the pathogenesis of migraine and tension-type headache patients, and to lay the groundwork for the development of new treatment strategies. Materials and Methods: Our study is a prospective cohort and following the approval of the ethics committee, patients aged 30-40 years old, diagnosed with migraine and TTH according to ICHD-3, who applied to Aydın Adnan Menderes University Hospital Neurology outpatient clinic were included. Criteria for inclusion in the study were determined as having an additional neurological disease, a history of malignancy, a history of autoimmune disease, the presence of an active infection, being diagnosed with DM, having a BMI>30, and having used antibiotics, probiotics, or prebiotics in the last month. 27 cases were included in the migraine group, 29 cases in the TTH group, and 28 cases in the control group. Samples were taken from the patients in sterile stool tubes and stored at -80 centigrade degrees. 16 S rRNA metagenomic analyzes were performed. Results: In our study, when the intestinal microbiome of the Migraine group, TTH group and control group, which overlapped in terms of age and gender, was evaluated; It was determined that the lowest level of alpha diversity was in the migraine group. While a total of 9 phyla, 47 families and 102 genera were determined in the migraine group, this number was determined as 10, 51 and 115 in the TTH group, and 10, 52 and 119 in the control group, respectively. Accordingly, it was understood that there was a significant difference between the alpha diversity of the migraine group and the control group and that bacterial diversity at the taxon level decreased in migraine patients. No significant difference was seen in the TTH group.