Anne sütü verme süresini etkileyen faktörler ve 0-6. aydaki bebeklerin antropometri ölçümleri üzerinde anne sütü verme süresinin etkisi
Factors affecting the duration of breast milk delivery and 0-6. the effect of the duration of breast milk delivery on the anthopometry measurements of babies on the moon
  1. Tez No: 859517
  2. Yazar: FUNDA ECE ÖCAL GEYİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÜRÜN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada 0-6 ay arasında çocuğu olan annelerin emzirme konusundaki bilgi birikiminin, tutum ve davranışlarının araştırılması, anne sütü verme süresini etkileyen faktörlerin ve emzirme süresinin bebeğin antropometrik ölçümleri üzerine etkisinin saptanması amaçlanmaktadır. Bu sayede tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için alınacak önlemlerle ve anket yapılırken eş zamanlı verilen danışmalıkla annelerin emzirme konusundaki eğitimlerine faydalı olmak hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Selçuk Üniversitesi Etik Kurulu'ndan 20.12.2022 tarihli 2022/534 sayılı karar numarası ile onay aldı. 30 Ocak 2022-1Ağustos 2023 tarihleri arasında Konya ilinde üç merkez ilçeden randomize seçilmiş, Konya Selçuklu 20 nolu ASM, Selçuklu 64 nolu ASM, Selçuklu 46 nolu ASM, Meram 13 nolu ASM, Meram 76 nolu ASM, Karatay 12 nolu ASM, Karatay 88 nolu ASM de kayıtlı 0-6 aylık bebeği olan 314 anneye yapılması planlandı. Çalışmaya 319 anneyle tamamladı. Çalışmanın verileri, iki bölümden oluşan bir anket formu aracılığıyla yüz yüze toplandı. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan 41 sorudan oluşan sosyodemografik bilgi formu, ikinci bölümde 14 sorudan oluşan Emzirme Özyeterlilik Ölçeği yer aldı. Veriler, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 22.0 istatistik paket programında değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık p2500 gram) emzirme özyeterlilikleri yüksek, sadece anne sütü verme oranları daha yüksek bulundu (p=0,028). Katılımcıların bebeği term doğanların emzirme süresi daha uzun bulundu (p=0,014). Emzik/biberon kullanan bebeklerin anne sütü alma süresi daha kısa, bu bebeklerin annelerinin emzirme özyeterliliği daha az bulundu (p>0,001). Bebeğin ilk aldığı besin anne sütü olan annelerin emzirme özyeterlilikleri daha yüksek bulundu (p=0,002). Sadece anne sütü alan bebeklerin ağırlıkları, formül mama ve anne sütünü beraber alan bebeklerden, karışık beslenen bebeklerin ağırlığı sadece formül mama alan bebeklerde istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,007). Anne sütü alma durumunun bebeğin boyu ve baş çevresine etkisi saptanamadı. Anne sütü verme durumuna annenin sosyodemografik özelliklerinin, emzirme eğitimi alma durumunun, emzirme deneyiminin, doğum şeklinin, erken emzirme ve emzirme sıklığının etkisi saptanmadı. Sonuç: Emzirme özyeterliliği yüksek olan annelerin anne sütü verme oranları ve süreleri daha yüksek bulundu. Katılımcıların formül mama kullanmada ve anne sütünü tamamen bırakmada belirttikleri en sık sebep anne sütünün yetersiz olmasıdır. Emzik, biberon, formül mama kullanımı anne sütü almayan bebeklerde oldukça yaygındı. Gebe okullarında ve doğum sonrasında doğumun yapıldığı sağlık kuruluşlarında verilen emzirme eğitimlerinin içeriğinde annenin süt yetersizlik algısını azaltacak ve emzirme özyeterliliği artıracak desteğin verilmesi anne sütü verme süresini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the knowledge, attitudes and behaviors of mothers with children between 0-6 months of breastfeeding, to determine the factors affecting the duration of breast milk delivery and the effect of breastfeeding time on the anthropometric measurements of the baby. Dec. In this way, it is aimed to be beneficial to the mothers' breastfeeding education with the measures to be taken to eliminate the identified deficiencies and with the consultation given simultaneously during the survey. Materials and Methods: This research was approved by the Ethics Committee of Selcuk University with decision number 2022/534 dated 20.12.2022. January 30, 2022-August 1, 2023, it was planned to be performed to 314 mothers with a 0-6 month old baby randomly selected from three central districts in Konya province, registered at Seljuk ASM No. 20, Seljuk No. 64, Seljuk No. 46, Meram no Dec 13, Meram No. 76, Karatay No. 12, Karatay 88. She completed the study with 319 mothers. The data of the study were collected face-to-face through a questionnaire form consisting of two parts. The sociodemographic information form consisting of 41 questions prepared by the researcher was included in the first part, and the Breastfeeding Self-Efficacy Scale consisting of 14 questions was included in the second part. The data were evaluated in Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22.0 statistical package program. Statistical significance was accepted as p2500 grams) had higher breastfeeding self-efficacy and only breast milk delivery rates were higher (p=0.028). It was found that the breastfeeding time of the participants' babies born at term was longer (p=0.014). Babies who use pacifiers/baby bottles have a shorter breast milk intake time Conclusion: It was found that the breast milk delivery rates and durations of mothers with high breastfeeding self-efficacy were higher. The most common reason that participants stated for using formula food and completely quitting breast milk was insufficient breast milk. The use of pacifiers, baby bottles, formula formula was quite common in infants who did not receive breast milk. Providing support that will reduce the mother's perception of milk insufficiency and increase breastfeeding self-efficacy in the content of breastfeeding trainings given at maternity schools and health institutions where childbirth is performed after childbirth will increase the duration of breast milk delivery.